Poloostrov Prevlaka - cíl výletů sportovně založených turistů

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Poloostrov Prevlaka…
Publikováno: 15.09.2005

Mezi návštěvníky jižní Dalmácie si získává stále větší popularitu tzv. Park Prevlaka, který se rozkládá se na nevelkém poloostrově Prevlaka v nejjižnějším cípu chorvatského jadranského pobřeží a má rozlohu pouhých 93 ha.

Po dobu existence socialistické Jugoslávie to bylo výlučné panství jugoslávské armády, do něhož civilisté, a tím méně turisté neměli vůbec přístup. Po rozpadu Jugoslávie se snažili Srbové, kteří armádu ovládali a pokládali se za jejího dědice, získat Prevlaku, a tím i vytoužený přístup k moři. Složitá a úporná jednání se táhla řadu let a teprve v r. 2001 bylo o Prevlace definitivně rozhodnuto ve prospěch Chorvatska.

Koncepce a plány, jak tohoto ekologicky i turisticky velmi cenného území využít, prošly mnoha změnami, než byl schválen plán vytvořit z Prevlaky výletní místo, přitažlivé pro velké i malé návštěvníky. Projekt uvádí v život organizace "Park Prevlaka"; nejde však o žádnou chráněnou krajinnou oblast (chorvatsky Park prirode), nýbrž o prostor, budovaný jako přitažlivé místo výletů s četnými turistickými, sportovními a jinými možnostmi pro aktivní odpočinek návštěvníků.

Není to tedy rekreační oblast v běžném smyslu slova - zatím tu nebyla vybudována žádná ubytovací zařízení, nýbrž veškeré úsilí bylo zaměřeno na vytvoření možností zábavy, rekreace a sportu, se zvláštním důrazem na adrenalinové sporty. K těm patří například kvalitní lezecká stěna, dále přírodní prostor upravený pro oblíbenou týmovou sportovní hru - paintball a nově i pro jízdu na skútrech ATV, což jsou skútry se čtyřmi koly pro jízdu ve zvlášť obtížných přírodních podmínkách. Tady na Prevlace je pro napínavé a trochu riskantní jízdy vyhrazen přírodní labyrint v délce jednoho kilometru, na jehož náročném terénu se prověří jak naprostá spolehlivost skútru, tak i rychlá reakce řidiče. Skútry jsou na Prevlace čtyři a může si je kdokoliv za poplatek vypůjčit.

Návštěvník si může půjčit i kvalitní horské kolo. V Parku byly sice upraveny cyklistické stezky, ale většina rekreantů se neomezuje jen na ně a zajíždí i k dalším přírodním pozoruhodnostem celé okolní oblasti Konavle a Dubrovnické riviéry. Samozřejmě jsou zde i velmi dobré možnosti koupání na upravených plážích.

Děti s nadšením navštěvují zdejší malý, ale velmi přitažlivý zoologický koutek, v němž nechybí několik oslíků, téměř ochočená divoká svině a na 40 želv, které tu mají vlastní "koupaliště".

Dopravu po Prevlace zajišťuje turistický "vláček", který v sezóně jezdí od vchodu do Parku Prevlaka mezi 10. a 20. hodinou v poměrně krátkých intervalech. Při čekání na něj se návštěvníci mohou občerstvit v místním snackbaru.

Park Prevlaka se tak stal za poměrně krátkou dobu své existence velmi oblíbeným výletním místem turistů především z Dubrovníka a Dubrovnické riviéry, ale jezdí sem návštěvníci i z mnoha vzdálenějších míst.

Jednodenní vstupné do Parku Prevlaka činí 15 kun a zahrnuje i projížďku turistickým vláčkem.

Informace: Park Prevlaka - www.prevlaka.hr


Mohlo by vás zajímat