Konavle

Oblast Konavle v nejjižnějším cípu Chorvatska je kraj kontrastů: horských masívů a úrodné nížiny, zelené vegetace a modrého moře, upravených cavtatských pláží a divokých pláží pod skalními útesy, štíhlých cypřišů a rozlehlých vinic...

Chorvatsko... Místa... Konavle


Konavle
Konavle

Kraj Konavle se rozkládá na ploše 209 km2 jihovýchodně od Dubrovníka.Táhne se v délce asi 20 km od osady Plat na jihovýchod přes Cavtat a Molunat k mysu Oštro na poloostrově Prevlaka. Horskými pásmy hraničí na východě s Černou Horou a na severu a sevevýchodě s Bosnou a Hercegovinou. V masívu Sniježnica je nevyšším vrcholem Konavlí Ilijin vrh (1234 m). Střed oblasti Konavle tvoří úrodné Konavelské polje (Konavosko polje), které je na západě od moře odděleno další pahorkatinou. Ta prudce spadá do moře Konavelskými stěnami (Konavoske stijene) - souvislým skalním útesem, který se táhne v délce 20 km od Cavtatu až k zátoce Donji Molunat.

Řeky Ljuta, Konavočica a Kopačica dávají dostatek vláhy, což přispívá spolu s příhodnými klimatickými podmínkami k intenzivnímu zemědělství (zejména pěstování ovoce a zeleniny) a hustému osídlení. Celá oblast má hodně vegetace; bývá také nazývána "zahrada Chorvatska" nebo "zelený ráj". Lesy se táhnou vysoko do horských svahů (borovice, cypřiše, vavříny, duby).

Území bylo po staletí součástí Dubrovnické republiky. Je poměrně hustě osídleno - žije tu 9 500 obyvatel ve 33 obcích a osadách. Největší jsou Cavtat, Čilipi a Gruda.

Přímořský Cavtat je po dlouhá desetiletí vyhledávaným letoviskem, proslulým především svou bohatou vegetací, členitým pobřežím a luxusními hotely.

U obce Čilipi je dubrovnické letiště. V létě se do obce sjíždějí o nedělích a svátcích turisté, protože zdejší bohoslužby v kostele sv. Mikuláše (Sveti Nikola) jsou dostaveníčkem místních věřících v krojích z celého okolí.

V obci Mihanići působí naivní sochař a malíř Miho Šiša Konavljanin (v místě jeho galerie).

Častým cílem výletů je restaurace Konavoski Dvori v osadě Ljuta (součást obce Pridvorje), která se nachází na břehu stejnojmenné říčky ve starém mlýně. Lze tu ochutnat skutečné dalmatské speciality, mj. připravované pod poklopem (pod pekom) v řežavém popelu. K nejnavštěvovanějším místům patří nádherný vyhlídkový bod Soko-grad (též Sokol) u obce Dunave, kdysi strategicky velmi významná pevnost vybudovaná na základech ilyrského a římského opevnění.

Na kopci nad obcí Djurinići byl na jaře r. 2004 otevřen válečný památník, a to na místě chorvatského protileteckého a protipěchotního vojenského postavení na chorvatsko-černohorské hranici, kde bojovali chorvatští obránci v tzv. Vlastenecké válce (chorvatsky Domovinski rat) v první polovině 90. let minulého století s pronikajícími Srby a Černohorci. Toto místo bylo i v historii častým ohniskem bojů. Bude v blízké budoucnosti doplněno malým muzeem.

Více informací a tipů na výlety najdete v tematickém článku: Pozoruhodný kraj KonavleSouvisející články

Pozoruhodný kraj Konavle
Dubrovnický outdoorový festival 2018
Obnovená pevnost Soko-grad je novou turistickou atrakcí kraje Konavle
Program "Turistickým vláčkem po vinohradech kraje Konavle" získal významné ocenění
Byli jste už někdy v "nebeském sklepě"?
Téměř neznámé Konavelské stěny v roce 2008
Konavle Jeep Safari
Možnosti výletů z Cavtatu


Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook