Byli jste už někdy v "nebeském sklepě"?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Byli jste už někdy…
Publikováno: 24.07.2012
Konavle
Kraj Konavle

Tak nyní Vám tuto možnost nabízí Muzeum vín - "Skycellar", tedy Nebeský sklep, v jihodalmatské oblasti Konavle v Djurovićově jeskyni (Djurovićeva špilja).

Je to pro každého turistu pozoruhodný zážitek jednak díky zdejší kolekci nejlepších vín z tohoto proslulého vinorodého kraje, jednak jako návštěva zajímavého přírodního jevu, jakým je krápníková jeskyně, nacházející se přímo pod dubrovnickým letištěm Čilipi. Kdy se komukoli podaří ochutnávat skvělá vína v podzemním prostředí jeskyně, která se může pochlubit bohatou krápníkovou výzdobou.

Djurovićova jeskyně je mimořádná speleologická atrakce, kterou navštěvují nejen cestující letadlem z nebo na letiště Dubrovník v Čilipi, ale především turisté, cílem jejichž toulek je právě malebný kraj Konavle jižně od Dubrovníka a jeho původní příroda, řada historických památek, folklor a především výborná vína z rozsáhlých zdejších vinohradů. Jeskyně se nachází 25 metrů pod letištěm, resp. přímo pod jeho ranvejí. Jejím nejkrásnějším prostorem je Síň Dubrovnické republiky, s nejbohatší krápníkovou výzdobou.

Cavtat
Cavtat, středisko kraje Konavle

Jeskyni objevil rakouský speleolog Viktor Apfelbeck začátkem 20. století, ale první vědecký průzkum, o němž existuje zápis, provedl známý český speleolog profesor Karel Absolon v roce 1913. Významné speleologické průzkumy však spadají až do prvního desetiletí 21. století. Prováděly je skupiny chorvatských odborníků – speleologů, kteří mj. Nalezli v jeskyni větší počet keramických úlomků, jež svědčí o tom, že v době bronzové a železné, přibližně v 1. tisíciletí před naším letopočtem sloužila jeskyně jako občasné útočiště člověka té doby. Jeskyně, která nese jméno původního vlastníka pozemku, na němž se nachází, tedy pana Djuroviće, je dlouhá přibližně 200 metrů a její plocha činí přibližně 9 tisíc metrů čtverečných. Se svou konstantní teplotou 16 stupňů Celsia poskytuje v letních měsících příjemné osvěžení svým návštěvníkům.

Původní přírodní vchod se nedochoval, protože byl uzavřen při budování letiště. Nyní se vchází nově proraženým betonovým vchodem z roku 1962 dlouhým 37 metrů.

Konavle
Kraj Konavle

Jeskyně byla zpřístupněna a upravena pro návštěvníky 7. srpna 2008. Myšlenka využít jeskyně jako vinného sklepa a muzea vín i místo jejich ochutnávek se dočkala realizace o dva roky později. V Nebeském sklepě (Skycellar, Nebeski podrum) jsou uložena nejlepší vína ze zdejšího kraje. Tato enologická galerie je doplněna i vinotékou na povrchu, která nabízí špičková vína jak zdejších soukromých vinařů – rodin, které se pěstováním vinné révy a výrobou vína zabývají již po celé generace, tak i podniku Dubrovnické sklepy (Dubrovački podrumi).

Jeskyně s muzeem vín konavelského kraje je v létě otevřena návštěvníkům každý den od 10 do 18 hodin, případně po dohodě i mimo tuto dobu. Organizují se tu i ochutnávky vín, je možnost jejich nákupu, jako i autentických zdejších suvenýrů.

Vstupné pro dospělé je 40 kun, pro děti do 14 let 15 kun, pro skupiny nad 12 osob 30 kun.

Ceny ochutnávek vína: pro skupiny nad 10 osob je 75 kun za osobu.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat