Téměř neznámé Konavelské stěny v roce 2008

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Téměř neznámé…
Publikováno: 30.09.2008

Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Rok 2003
Konavelské stěny (<i>Konavoske stijene</i>)
Rok 2008

Po naší letošní návštěvě Konavelských stěn pokračujeme ve volném seriálu, který jsme začali v roce 2003 tematickým článkem: Téměř neznámé Konavelské stěny. Fotografie nádherného místa pod strmými pobřežními útesy, které je dostupné stezkou vytesanou ve skále, zaujaly naše podnikavé čtenáře natolik, že je mnozí při své dovolené v dubrovnické oblasti navštívili a po návratu nám posílali své zkušenosti. A nebylo jich málo! Snad žádná jiná přírodní atrakce na Jadranu totiž neprošla za pět let takovými změnami.

Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Horní část stezky

Již tenkrát jsme psali o tom, že při déle trvajících deštích tu dochází sesuvům půdy a drolení převislých skal. V roce 2005 jsme od čtenářů dostali smutnou zprávu, že kvůli bezpečnosti byla stezka v Konavelských stěnách uzavřena. Následně byly provedeny odstřely nejkritičtějších partií skal a začaly stavební práce a sanace skal, které mají zajistit bezpečnější přístup a pobyt na pláži. Zatím byla zpevněna stezka a schodiště, staré chatrné zábradlí bylo vyměněno za nové pevnější a další zlepšení.

Co se však nejvíce změnilo je vlastní pláž - už ji umíme i pojmenovat: Pasjača. Její proměnu dokumentujeme na přiložených fotografiích. Místo dvou malých plážiček je tu nyní krásná prostorná pláž, která září bělostnými oblázky. Ty jsou sice méně ohlazené a větší, než bývá obvyklé na jadranských plážích, takže pohyb bosou nohou je trochu bolestivější (doporučujeme vhodnou obuv), ale za pár let tento problém moře samo vyřeší.

Větší pláže využili vodní pólisté z místního klubu "VK Pasjača Red Cliffs Popovići" a v létě tu mají na vodě vytyčené hřiště, kde hrají zápasy v přeboru dubrovnického kraje. V době naší návštěvy byly branky složené u skály a mládenci jen lehce trénovali.

Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Nové zábradlí
Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Pohled z pláže na přístupovou stezku

Podle složeného materiálu a opuštěné míchačky lze soudit, že práce ještě neskončily a stavbaři budou pokračovat zřejmě po turistické sezóně. Návštěvníkům v okrajových měsících (červen, září), se proto může stát, že narazí na zamčenou mříž u tunelu a dál se nedostanou.

O návštěvnosti pláže v prázdninových měsících nemáme bohužel informace, ale začátkem září nás tam bylo asi deset. Později přibyla skupinka místních sportovců s dívčím doprovodem.

Více podrobností o Konavelských stěnách a jak se k nim dostat, najdete ve zmíněném tematickém článku.

Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Pláž Pasjača
Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Pláž shoraSouvisející články

Téměř neznámé Konavelské stěny (Konavoske stijene)
Téměř neznámé Konavelské stěny v roce 2006
Pozoruhodný kraj Konavle

Mohlo by vás zajímat