Možnosti výletů z Cavtatu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Možnosti výletů z…
Publikováno: 21.11.2009
21.11.2009

Pro ty, kteří se chystají trávit odpočinkovou a současně i poznávací dovolenou v nejjižnější části chorvatského pobřeží, je Cavtat ideálním místem. Samo městečko, ponořené do středomořské vegetace, má bohatou historickou minulost i pěkné možnosti koupání na oblázkových i skalnatých plážích; také nabídka sportovního vyžití je tu dobrá. Večerní život na palmami lemované pobřežní promenádě s mnoha restauracemi je příjemný a klidný.

Cavtat
Nábřeží v Cavtatu

A kdo se nechce jen povalovat na pláži, může podniknout do okolí Cavtatu mnoho výletů. Jako první je třeba jmenovat 20 km vzdálený Dubrovník. Ten je dosažitelný mnoha autobusovými spoji po celý den i pravidelnými lodními linkami místních agentur. Město si zaslouží minimálně celodenní prohlídku, ale tou se podrobně zabývá popis města. Z vlastní zkušenosti doporučujeme i ranní návštěvu, kdy se historické centrum probouzí a davy turistů dosud nedorazily. I když noční Dubrovník má také své kouzlo... Cestou z Dubrovníka lze navštívit příjemná letoviska v Župském zálivu, zejména Mlini, s pěknými oblázkovými plážemi, které pokračují do sousedního Srebrena. Zdejší vegetace je neobvykle bohatá.

Cavtat
Cavtat z vyhlídky Sivi soko

Možnostmi poznání zdejšího kraje se zabýváme podrobně v článcích: Pozoruhodný kraj Konavle a Téměř neznámé Konavelské stěny v roce 2008.

V nejzápadnější části horského pásma, který uzavírá ze severu a severovýchodu kraj Konavle, stojí za návštěvu krásná vyhlídka Sivi soko (Šedý sokol). Úzká silnice stoupá od křižovatky s magistrálou u Cavtatu po úbočí hor k vyhlídce a dále přes hřeben až do obce Velji Do, kde silnice končí. Hranice s Bosnou a Hercegovinou probíhá nedaleko odsud. V obci Velji Do je možno ochutnat místní speciality v typické konavelské restaurauci Konavoski komin, kam jezdí turisté až z Dubrovníka.

Cavtat
Župský záliv a v pozadí Dubrovník

Z vyhlídky se naskýtá krásný panoramatický pohled na okolní pobřeží a přilehlé vnitrozemí, od Cavtatu až po Dubrovník. K jihu se rozkládá úrodné Konavelské polje (Konavosko polje). V jeho nejzápadnější části leží letiště Čilipi. Městečko Cavtat je shora vidět jako na dlani. Nezbývá než obdivovat jeho polohu. Je rozloženo na dvou poloostrovech a v přilehlé větší zátoce Tiha s oblázkovou pláží a novými hotely. Malebný pohled doplňují cavtatské ostrůvky a útesy roztroušené v moři: největší jsou směrem od jihu Mrkan, Bobara a Supetar. Směrem k severozápadu se rozprostírá velký Župský záliv s letovisky Plat, Mlini a Srebreno. Ještě dál po pobřeží směrem k severozápadu se rýsuje historické město Dubrovník s ostrovem Lokrum. Dohlédnout lze až k Elafitským ostrovům sevezápadně od Dubrovníka.

Cavtat
Dubrovnické letiště Čilipi

S krajem Konavle se lze seznámit i prostřednictvím cestovní agentury, která od loňského roku organizuje tzv. "Konavle Jeep Safari", což představuje vyjížďku terénními auty (nikoli značky Jeep, ale Nissan Terrano) po tomto zajímavém a svérázném kraji. První zastávkou výletu je právě vyhlídka Sivi soko a pokračuje horským terénem konavelských hor s mnoha pěknými vyhlídkovými body, zajímavými místy na Konavelském polji až k nejjižnějšímu chorvatskému letovisku, Molunat. Celodenní výlet zahrnuje i oběd ve stylové restauraci v obci Zastolje, která je upravena v bývalé lisovně oleje.

Další atraktivní turistickou nabídkou je tzv. Modrá stezka (Plava staza), což je dvouhodinový výlet na koni nejatraktivnějšími místy Konavle, samozřejmě pod vedením odborného instruktora.


Mohlo by vás zajímat