ELAFITSKÉ OSTROVY

Chorvatsko... Místa... ELAFITSKÉ OSTROVY

Tuto jihodalmatskou ostrovní skupinu tvoří sedm menších ostrovů (z toho tři malé) a skupinka malých ostrůvků a útesů. Patří k nim Lopud, Šipan, Koločep a Jakljan, z malých pak Ruda, Daksa a Lokrum. Posledně jmenovaný se však někdy mezi Elafitské ostrovy (Elafitiski otoci - Elafiti) nepočítá. Součástí Elafitů jsou ještě čtyři maličké ostrůvky Olipa, Tajan, Crkvine a Sveti Andrija.

Elafity
Elafititské ostrovy - Koločep, za ním Lopud a dále Šipan

Ostrovy leží severozápadně od Dubrovníku (s výjimkou Lokrumu který leží v těsné blízkosti Dubrovníku, jižně od něho). Ostrovy jsou od Dubrovníku odděleny úžinou Velika vrata, od pevniny Koločepským průlivem (Koločepski kanal), mezi Koločepem a Lopudem je Koločepská úžina (Koločepska vrata).

Ostrovy vynikají příjemným mírným podnebím, hojností vegetace, včetně subtropických druhů rostlin a ovocných stromů, i četnými kulturně historickými památkami.

I když zde není mnoho hotelových kapacit (jeden hotelový komplex je na Koločepu, jeden hotel je na Lopudu a jeden v Šipanské Luce), je na všech třech jmenovaných ostrovech široká a kvalitní nabídka ubytování v soukromí. Kempy tu vůbec nejsou. Zmíněné tři ostrovy jsou v posledních letech navštěvovány i milovníky vodních sportů, především potápěči, sportovními rybáři a jachtaři. Okolní moře je bohaté rybami a plody moře; langusty se loví hlavně ve vodách kolem Šipanu.

Tyto ostrovy nabízejí poklidné procházky po jejich kdysi kultivovaném vnitrozemí, kde návštěvníci najdou mnohé stavitelské památky, mimo jiné prastaré kostelíky, renesanční letohrádky, opevněné útočištní věže zvané torety či turety; ty v nejistých dobách tureckých a arabských loupeživých nájezdů sloužily celým vesnicím jako bezpečné útočiště.

Ostrov Šipan má trajektové spojení s Dubrovníkem. Na ostrovech Lopud a Koločep nejsou dovoleny automobily a nejezdí na ně ani trajekty. Ostrovy dále spojuje lodní linka: Dubrovník - Koločep (Koločep) - Lopud (Lopud) - Sudjuradj (Šipan) - Šipanska Luka (Šipan).Související články

Na ostrově Šipanu byl obnoven renesanční opevněný zámek
Torety - obranné věže na Elafitských ostrovech
Pomník Viktora Dyka na ostrově Lopud
Lokrum, nejpřitažlivější a nejnavštěvovanější ostrov v jižní Dalmácii
Pravidelnými lodními linkami na dubrovnické pláže
První hotel určený výhradně pro páry v Dalmácii
Elafitské ostrovy zvou k návštěvě


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook