Výlet na ostrůvek Daksa u Dubrovníku

Chorvatsko... Články ... Témata ... Výlet na ostrůvek…
Publikováno: 12.08.2002
12.8.2002

Daksa je jeden z malých neobydlených ostrůvků ležících severovýchodně od Dubrovníku, ve skupině Elafitských ostrovů. Stojí za to se na něj vypravit - klid a relaxace na něm uprostřed bohatého středomořského rostlinstva určitě ocení hlavně rekreanti z nedalekého rušného Dubrovníku. Přitom v dubrovnickém přístavu Gruži najdete vždy možnost převozu člunem na Daksu.

Daksa
Ostrůvek Daksa od přístavu Gruž

Ostrůvek nebýval vždy tak liduprázdný. Z někdejšího františkánského kláštera, kdysi nejstaršího na území Dubrovnické republiky (2.pol.14.stol.), zůstaly jen zříceniny. Klášter byl pro zdejší obyvatelstvo důležitou ochranou před pirátskými nájezdy. Zdejší kostel sv.Sabiny měl místo průčelí obrannou věž, kterou se vstupovalo do kostela a sloužila nejen jako vstup do kostela, hodinová věž a zvonice, ale především jako ochrana pro všechny obyvatele. Mniši zde pěstovali citroníky, pomerančovníky a cypřiše, které tu rostou stále.

Za napoleonských válek Francouzi vstoupili do Dubrovníka (r.1806), zrušili Dubrovnickou republiku a zdejší klášter zrušili. Přitom zničili mnoho zdejších památek. Dnes je připomínají pozůstatky jimi vybudovaného opevnění.

Daksa
Ostrůvek Daksa z Lapadu

Návštěvník objeví na ostrůvku nevelký pomník, připomínající uchopení moci komunisty po osvobození Dubrovníku z rukou okupantů v r. 1944. První starostí komunistů bylo zlikvidovat preventivně věechny možné zárodky demokratické opozice. Popravili tu 44 předních dubrovnických osobností, které s komunistickým režimem nesympatizovaly. Události i místo byly tabu po celý čas titovské Jugoslávie. Teprve v r. 1994, při 50. výročí, tu byl postaven pomník těmto prvním dubrovnickým obětem režimu.


Mohlo by vás zajímat