Baška Voda - Historie

Oblíbené letovisko patří mezi nejnavštěvovanější a nejrušnější místa na Makarské riviéře. Dlouhé oblázkové pláže s borovými háji, malebné svahy Biokova, mnoho možností ubytování a spousta zábavy pro děti i dospělé. Baška Voda vás prostě nadchne.

Chorvatsko... Místa... Baška Voda ... Historie
  • Archeologické nálezy z doby 4000 let před Kristem svědčí o životě na území dnešní Bašky Vody. Tehdy se tu kvůli pramenité vodě usadily první ilyrské kmeny.
  • Během stěhování dalších kmenů k moři se původní obyvatelé této oblasti opevnili na kopci Gradina (ten stojí uprostřed dnešní obce) a bránili svůj pramen vody. Opevněná osada na Gradině měla hradby z kamene a byla zděna nasucho. Tuto dobu připomínají archeologické nálezy v místním muzeu.
  • Původní pevnost se v době antického Říma proměnila v osadu Aronia. Potvrzují to jak dobové  archeologické nálezy, tak starověká mapa Tabula Peutingeriana, kde je Aronia vyznačena na místě dnešní Bašky Vody.
  • Ze starověku se dochovaly amfory a různé keramické předměty, které svědčí o tom, že Aronia čile obchodovala se severní Afrikou, východním Středomořím i s oblastmi kolem Černého moře.
  • Nedaleko Gradiny archeologové odkryli množství  antických hrobů s předměty denní potřeby. Náhrobní nápisy obsahovaly jak římská jména, tak ta ilyrská, což ukazuje na postupné sžívání římských osadníků s původními ilyrskými obyvateli.
  • V 5. až 7. století odolávala Baška Voda nájezdům barbarských národů. Místní postavili nové opevnění, jehož zbytky si můžete na Gradině prohlédnout ještě dnes.
  • V 7. století dobyli Aronii Slované a osada jako taková zaniká na dlouhých 1000 let. Objevují se pouze zmínky o pastýřích z Bastu, kteří sem chodili napájet dobytek. První novodobé stavby tedy vznikají jako provizorní pastýřské příbytky.
  • Koncem 18. století se do Bašky Vody vrací život, pominulo jak nebezpečí pirátských nájezdů, tak tureckého rabování. Staví se kostel, první budovy, obyvatelstvo se věnuje rybolovu a námořnictví.
  • Roku 1845 otevřeli v Bašce Vodě první školu a v roce 1900 poštu. O 12 let později tu vybudovali přístaviště.
  • První hotel byl postaven v roce 1936 a od 60. let 20. století se Baška rozrůstala v rušné letovisko.


Vaše hodnocení místa

130 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Miroslav Kubíček

Pěkné místo. Hlavní pláže čísté a udržované, bohužel v hlavní sezóně je tu hlava na hlavě. Letos jsme tu byli poprvé a mohu jen doporučit.

Pavel Tichý

super místo

Zdeněk Miluška

V roce 2003 a 2004 ještě příjemné letovisko. Dálnice nebyla hotová. Lidí dost, ale dalo se to. Pláže pěkné oblázkové. 2012 už o poznání více lidí v roce 2013 otevřená dálnice včetně tunelu. Bylo to poznat, ale pláže pěkné a místo také bylo. V roce 2014 jsme se zastavili na zpáteční cestě z Hvaru a nevěřili vlastním očím. Pláže přeplněné, davy lidí, na pláží místo oblázků ostrá kamenná drť. Pěkné místo, ale po vybudování dálnice přeplněné a rušné.

Ferdinand Hoppe

Asi nejznámější místo pro Čechy. Kdo tu bude poprvé tak se mu asi bude líbit. Naposledy jsem bydlel dost daleko od moře a to množství lidí v sezóně hodnocení taky sráží...

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook