Pěší výlety z Punatu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Pěší výlety z Punatu
Publikováno: 21.02.2011
aktualizace 21.2.2011

Stara Baška
Značka

Podobně jako z letoviska Baška na Krku byla i u Punatu vybudována síť turistických značených stezek - říká se jim tu "pastýřské stezky" (pastirske staze), poněvaž mnohdy sledují cesty a cestičky používané po staletí pastýři a jejich stády ovcí. Vedou do kopců v jihozápadní části ostrova Krk, západně od silnice Krk - Punat - Baška, tedy především do oblasti kolem nejvyšší hory ostrova, jíž je Obzova (568 m). Vrcholová část zdejších kopců je téměř rovná, holá a pustá náhorní plošina. Z Punatu vycházejí značené stezky ze tří míst, jsou to Prgon, Pricomp a Zarimon přímo v letovisku. Na výchozích místech jsou ukazatele a informace o cíli stezky, stoupání a času potřebného k absolvování stezky, jakož i o barvě značek. Značky jsou dvoubarevné obdélníčky 15 x 10 cm, případně šipky, rozestupy značek jsou 20 a až 50 metrů.

Stezky jsou kamenité (chce to dobré boty), někde i travnaté, často lemované zídkami oddělujícími pastviny jednotlivých majitelů; na mnoha místech jsou k vidění malé kruhové domečky z lomového kamenem tzv. bunje, stavěné již po dvě tisíciletí podle pravzoru zdejších původních obyvatel - Ilyrů. Mohou i dnes dobře posloužit při nepříznivém počasí, zejména při prudkých studených větrech, které tu, zejména mimo hlavní sezónu, nebývají výjimkou.

Stara Baška
Kopce nad Starou Baškou

Stezky často vedou i ohraženými pastvinami. V zídkách jsou vrata nebo vrátka, která lze snadno otevřít, ale je třeba nezapomenout je vždy za sebou zavřít. Jinak by se mohlo stát, že by ovce, které se tu někdy i bez dohledu volně popásají, z pastviny utekly.

Některé ze stezek vedou na nejvyšší kopce: na Obzovou (568 m) na Veli vrh (541 m), Brestovicu (558 m), Zminu (537 m) aj. Cílem výletu může být být i přímořské malé místo Stara Baška, ale to je, pokud půjdeme přes hory, již dost dlouhý a náročný pochod, navíc musíme počítat i se zpáteční cestou (viz tematický článek: Hory kvarnerských ostrovů).

Baška
Pohled z nejvyššího vrcholu na Bašku

Kromě náročnějších výletů je možno po upravených značených cestách podniknout i vycházky podél moře, například k naturistickému kempu Konobe nebo k marině,jachtařskému přístavu.

Všechny pastýřské stezky jsou krásným zážitkem, protože vedou krajinou bez lidí, uprostřed horské přírody, kde nejsou výjimkou i setkání se zdejšími původními zvířecími obyvateli, jinak velmi plachými (jsou to např. srny, lišky, zajíci aj.) nebo se stády ovcí. Stále se mění krásné výhledy, zejména ve výše položených partiích. Jindy se jde i hustou vegetací bez výhledu.

Stara Baška
Stezka

U většiny stezek (s výjimkou těch, které vedou podél moře například do Bašky) je třeba vzít v úvahu poměrně značné stoupání, což v letních vedrech může být pro fyzicky méně zdatné dost namáhavé. Proto je radno si přivstat, abychom hlavní výstup měli už dopoledne za sebou. Místy neupravený či kamenitý terén stezek neumožňuje rychlejší tempo výstupu.

Je třeba též pamatovat, hlavně v mimosezóně, na možnost náhlých zvratů počasí, což v těchto horských končinách není neobvyklé. A co je zvlášť důležité: nikde po celou cestu není žádná pitná voda, není tu žádný pramen, žádná studánka. Proto je třeba si vzít s sebou dostatečnou zásobu pití. Ale zdejší příroda je tak půvabná a zvláštní, že žádný turista nelituje námahy na absolvování stezek.

Některé ze stezek z Punatu lze kombinovat s obdobnými značenými cestami z letoviska Baška.

Informace a mapky:

  • Turistické sdružení obce Punat (Turistička zajednica obćine Punat): www.tzpunat.hr
  • Turistické sdružení obce Baška (Turistička zajednica obćine Baška): www.tz-baska.hr


Mohlo by vás zajímat