Poloostrov Kamenjak - ráj milovníků romantického koupání a odvážného surfování

Chorvatsko... Články ... Témata ... Poloostrov Kamenjak…
Publikováno: 06.06.2015
aktualizace 6.6.2015

Poloostrov Kamenjak se stejnojmenným mysem (Rt Kamenjak) je nejjižnějším cípem Istrie. Je dlouhý 9 km a vyniká mimořádně členitým pobřežím s desítkami zátok - větších, malých i docela maličkých - mysů a pláží. I s přilehlým Medulinským souostrovím (Medulinski arhipelag) je od roku 1996 pod státní ochranou jako chráněná přírodní památka. Do jeho jižní části (Dolní Kamenjak - Donji Kamenjak), která se rozkládá jižně od Premantury, se platí vstupné: jednodenní za osobní automobil 35 kun  a za motorku či moped 20 kun (v nabídce jsou i výhodnější vícedenní, týdenní, měsíční a sezónní vstupenky). Cyklisté a pěší mají vstup zdarma. Zvláštní režim vstupu se týká období od 15. června do 15. září, kdy je otevřeno každý den od 7 do 22 hodin.


Poloostrov Kamenjak od severu

Dolní Kamenjak si zachoval svou divokou krásu mimo jiné i proto, že leží stranou pohodlných širokých silnic; vedou jím jen prašné neasfaltované silničky a cesty. Je tu klid, ticho a uklidňující výhled na otevřené moře. Ve skalnatých zátokách, mnohdy tvořených hladkými plotnami, se ukrývají malé oblázkové pláže. Za nejkrásnější jsou pokládány Radovica a Pinižula na západním pobřeží. V některých zátokách jsou malá přístaviště s několika starými rybářskými domky. Nová výstavba zde není povolena, takže tu nepřipadá v úvahu žádná "divoká" výstavba víkendových domků. Větší chráněná zátoka Portić na východním pobřeží je vyhledávána jachtaři.

Magnetem jižního pobřeží poloostrova jsou podmořské jeskyně, které zde vytvořily mořské vlny v mohutném pobřežním útesu. Nejznámější z nich, Kolumbarica (též uváděna jako Kolombarica), je vysoká 10 metrů. Skalnaté pobřeží je zde velmi členité, takže lze jeskyně obdivovat i z protilehlých skal nebo sejít dolů a vykoupat se ve smaragdově modrém moři v jejich blízkosti. Ti odvážnější mohou skákat ze skal či prozkoumávat jeskyně a tunely.

Kamenjak
Jižní část poloostrova Kamenjak od západu

Nedaleko, kousek nad jižním pobřeží se nachází vyhlídka Lanterna na místě bývalého vojenského postavení. Z tohoto strategického místa bylo možno kontrolovat široký pás otevřeného moře směrem k Itálii. Za jasného počasí lze vidět ostrovy Cres a Lošinj na východě či pohoří Učka na severovýchodě.

Kamenjak je vyhlášeným místem bohatých úlovků pro rybáře. Například na mělčině Albanež (též se jí říká Perikulož) jsou výborná místa pro lov na udici; bohaté úlovky jsou jak především zdejších "domácích" ryb, které žijí při dně (jsou to vesměs tzv. bílé ryby). tak i ryb žijících při hladině (jsou to migrující ryby, zvané modré).

Kamenjak
Ostrůvek Fenoliga a poloostrov
Kamenjak od jihozápadu

V dřívějších dobách se ve zdejších vodách lovil v předjaří ve velkých množstvích zvláštní druh mořských raků; byla to vyhlášená pochoutka, kterou rybáři vozili na svých veslicích až do Benátek. Sezóna lovu raků končila na přelomu dubna a května velkou lidovou slavností zvanou Fešta od raka (Slavnost raků). Každý, kdo se této slavnosti zúčastnil, přinesl s sebou něco dobrého na zub, rybáři dodali spousty raků. Příprava raků byla jednoduchá - házeli se živí do ohně a pak pečení šli ohromně na odbyt. Raci žijí v okolních mělčinách dodnes, byť v podstatně menších koloniích než dřív. Loví se však v předjarních měsících, kdy sem turista zřídka zabloudí.

A kdo nerybaří, může rybí speciality ochutnat v oblíbeném Safari Baru. Tato restaurace v robinzonském stylu se nachází u jižního pobřeží poloostrova, blízko jeskyně Kolumbarica.

Kamenjak včetně letoviska Premantura se pokládá za jednu ze tří špičkových oblastí pro windsurfing na Jadranu (s Bolem a západní částí poloostrova Pelješac). Vane tu prakticky neustále maestral, ideální vítr pro provozování tohoto sportu. Zdejší mořské proudy představují spojení tahu z Kvarneru a z otevřeného moře. Je to výtečná kombinace, která však vyžaduje, aby surfař nepřecenil v těchto lákavých podmínkách své síly a umění. Není tu žádný ohraničený průliv, obvyklý na ostatních lokalitách chorvatského Jadranu, je tu jen otevřené širé moře.

Cyklistům je určena značená stezka pro horská kola vedoucí celým poloostrovem od severu k jihu; od Premantury na jih je navíc okružní.

Také lze podniknout výlet lodí na okolní ostrůvky. Půl kilometru od jihozápadního mysu poloostrova leží ostrůvek Fenoliga, který je známý spíš pod lokálním jménem Tanjur (= talíř), protože svým tvarem opravdu připomíná obrácený talíř. Stal se svého času senzací, neboť byl na něm nalezen otisk stopy dinosaura, který si turisté i dnes nadšeně fotografují.

Kamenjak
Maják Porer

Poslední výspou tímto směrem je 2,5 kilometru vzdálený útes Porer, který se snadno pozná podle 34 metrů vysokého stejnojmenného majáku. Pochází ještě ze starého Rakouska (byl postaven v r. 1833) a je ukázkový příklad kamenné stavby majáku.

Západně od Kamenjaku, v Medulinském zálivu (Medulinski zaljev) leží ostrůvky Medulinského souostroví. Jmenujme ty nejznámější: Fenera, Ceja, Bodulaš a Trumbuja, které navštěvují především milovníci koupání. Tyto ostrůvky jsou nízké, téměř ploché, porostlé jen trávou nebo nízkou vegetací, takže tu nelze počítat s možností skrýt se před pálícím sluncem ve stínu stromů. Na některých se však mohou návštěvníci občerstvit ve skromných sezónních barech.

Přestože je v turistické sezóně tento nevelký malebný kout Istrijského poloostrova hojně navštěvován rekreanty z nedalekých letovisek Premantury, Medulinu a Puly i jachtaři po moři, stále si zachovává díky statutu ochrany přírody svou nedotčenost.

Pěkné obrázky z Kamenjaku si můžete prohlédnout na slovinském serveru: www2.arnes.si


Mohlo by vás zajímat