Big-game aneb lov velkých ryb na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Big-game aneb lov…
Publikováno: 01.03.20031.3.2003

Pod tímto názvem se ve světě rybářů rozumí sportovní lov velkých ryb na volném moři. Poskytuje rybářům mimořádný sportovní zážitek, neboť jde o ryby obzvlášť bojovné, které se rybářům snadno nevzdávají a svým bouževnatým odporem, jsou-li chyceny, poskytují mimořádný adrenalinový zážitek z konečného souboje. Jsou to ryby velmi silné a dosahují hmotnosti i několika set kilogramů a délky několika metrů, i když obvykle nebývá úlovek zrovna maximální. O síle odporu chycené ryby a o problémech s jejím konečném zdolání svědčí i rychlost, jakou jsou schopny vyvinout - až 100 km v hodině.

K velkým rybám, které se loví v rámci big-game, patří kromě tuňáka obecného (Thunnus thynnus, chorv. tun či tuna) též žralok liščí (Alopias vulpinus, chorv. špadun), dále žraloun modravý (Prionace glauca, chorv. modrulj), mečoun obecný (Xiphias glaudius, chorv. iglun) a plachetník (Tetrapturus belone, chor. iglan). Tyto velké ryby se loví v období od června do prosince. Mohou se však lovit i jiné poněkud menší ryby.

Pro Big-game rybolov platí v Chorvatsku zvláštní předpisy a je třeba mít i zvláštní povolení.

Povolení pro lov velkých ryb na volném moři se vydává na:

  • na 1 den - stojí 100 kun
  • na 3 dny - stojí 200 kun
  • na 7 dní - stojí 400 kun
  • na 30 dní - stojí 1000 kun

Majitelé povolení pro lov velkých ryb smějí lovit jen následujícím rybolovným náčiním:

  • maximálně 2 pruty s nanejvýš 1 návazcem na každém prutu
  • maximálně 2 šňůrami s prutem nebo bez prutu

Rybář smí ulovit za jeden den pouze jednoho tuňáka nebo jednoho mečouna či jednoho plachetníka, přičemž je zakázáno lovit tuňáky o hmotnosti nižší než 6,4 kg. Minimální povolená lovná délka u tuňáků je 70 cm. Tuňáci a další velké ryby doporučují odborníci lovit technikou vláčení z lodi na umělou rybku a splavováním na přirozenou návnadu. Rybáři, kteří mají zvláštní povolení pro lov velkých ryb na volném moři, jsou povinni nejpozději do 24 hodin po ulovení takové ryby podat zprávu o úlovku. K podání zprávy se používá evidenčního formuláře, který dostane rybář současně s povolením k rybolovu.

V Chorvatsku si lze pronajmout moderní rybářské lodě, které jsou pro rybolov Big-game zvlášť vybavené.

Na ostrově Murter nabízí místní specializovaná agentura účast na big-game, a to s pronájmem lodi pro šest rybářů na osm hodin. Loď je dlouhá 11 metrů a dosahuje rychlosti 20 uzlů. Je vybavena nejmodernějšími přístroji pro tento lov (satelitní navigací, detektorem ryb aj.), jakož i moderním rybářským náčiním pro big-game podle standardů Mezinárodní federace big-game. Za takový charter včetně odborného doprovodu se platí 400 eur na 8 hodin (6 osob). Pro jiné možné aranžmány se cena určuje dohodou.

V městečku Jezera na Murteru se každoročně koná mezinárodní soutěž v rybolovu Big-game. V loňském roce se uskutečnil již čtvrtý ročník.


Mohlo by vás zajímat