Železniční doprava

Jízda vlakem představuje nejkomplikovanější a nejpomalejší způsob cestování na chorvatský Jadran.

Chorvatsko... Doprava ... Železniční doprava

Aktuální informace:

České dráhy provozovaly devět let (s výjimkou přestávky v roce 2006) v letní sezóně přímé vlakové spojení s možností přepravy auta mezi Prahou a Splitem s názvem "Jadran", ale v roce 2010 bylo zrušeno (podrobněji v aktualitě: Letos kvůli velkým finančním požadavkům zahraničních železnic expres Jadran nepojede).

České dráhy vypravují přímý spoj do Splitu, a to jediný lůžkový vůz dvakrát týdně od poloviny června do konce srpna. Z Prahy pojede ve vlaku EC 277/1204 Slovan vždy v úterý a v pátek (odjezd Praha: 9:42 h, příjezd Split: 8:24 h), ze Splitu ve vlaku EC 276/1205 vždy ve středu a v sobotu (odjezd Split: 18:50 h, příjezd Praha: 18:18 h).

Do Záhřebu lze cestovat přímým rychlíkem R 207 Matthias Braun z Prahy do Záhřebu, přes Linec, Salzburg a Lublaň (čas jízdy přes 15 hodin). V Záhřebu je možno přestoupit na vnitrostátní vlakové linky do Rijeky nebo do Splitu. Ze Záhřebu do Rijeky je spojení poměrně časté.

Ostatní vlaková spojení z České republiky předpokládají dva až tři přestupy, délka cesty do Splitu se pak pohybuje mezi 18 a 26 hodinami. Je možno cestovat přes Vídeň (a zde přestupovat) nebo přes Budapešť (zde je též nutno přestupovat, a to ještě mezi dvěma nádražími).

Do Istrie je doprava ještě komplikovanější, s mnoha přestupy. Lze použít jakýkoli evropský expres do italských Benátek (přes Vídeň či Mnichov), před Benátkami (v Cervignanu) přestoupit, v slovinské Divače opět a pak celou Istrií přes Buzet do Puly. Neméně složitá je i cesta přes Lublaň a Postojnu.

Informace:

  • Vyhledávač vlakového spojení IDOS - jízdní řády: www.idos.cz
  • Chorvatské železnice (Hrvatske željeznice): www.hzpp.hr

Nejoblíbenější lokality