Ocenění chorvatských kempů v průvodci německého autoklubu ADAC na rok 2014

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ocenění…
Publikováno: 20.03.2014
Solaris
Kemp Solaris u Šibeniku

Německý autoklub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), nejznámější a nejrenomovanější automobilový klub v Evropě, vydává každoročně pro svých 18,7 milionu členů průvodce, který obsahuje podrobné informace o evropských kempech. Již druhým rokem je průvodce dílem spolupráce německého klubu s Nizozemským královským autoklubem ANWB (Algemene Nederlandsche Wielrijders-Bond), který má 4 miliony členů. Tyto dva mocné národní kluby koordinovaly inspekční návštěvy v kempech, společně shromažďovaly potřebné imformace o kempech a hodnotily je.

Pro hodnocení kempů je stanoveno deset hodnotících kritérií: sanitární zařízení (počet a kvalita), plocha kempu (parcely a společné prostory), obchodní a pohostinská nabídka (obchody a pohostinská zařízení), volný čas (nabídka a animace) a možnosti koupání (moře a bazény). Kempy mohou získat maximálně pět bodů, přičemž 1 bod znamená nejnižší kvalitu a 5 bodů vynikající kvalitu. Těm nejlepším je přiznáno označení "ADAC BestCamping".

Zaton
Turistický komplex Zaton

Chorvatsko je v průvodci ADAC pro rok 2014 zastoupeno 109 kempy, z nichž 5 kempů získalo získalo maximálních pět bodů a tedy nejvyšší ocenění "ADAC BestCamping", jímž se může pochlubit pouze 139 kempů v celé Evropě. Jsou to tyto kempy: Park Umag (Umag), Lanterna (Poreč - Tar/Lanterna), Valalta (Rovinj), Krk (bývalý Politin, Krk) a aZaton (Zaton).

U následujícíh 17 chorvatských kempů došlo k významnému zlepšení: Mareda (Novigrad), Sirena (Novigrad), Lanterna (Poreč - Tar/Lanterna), Marina (u Rabacu), Bijar (Osor na ostrově Cres), Baldarin (Punta Križa na ostrově Cres), Čikat (Mali Lošinj na ostrově Lošinj), Slamni (Klimno na ostrově Krk), Krk (Krk na ostrově Krk), Zablaće (Baška na ostrově Krk), San Marino (Lopar na ostrově Ráb), Padova III (Ráb na ostrově Ráb), Klenovica (Klenovica u letoviska Novi Vinodolski), Straško (Novalja na ostrově Pag), Kozarica (Pakoštane), Paklenica (Starigrad-Paklenica) a Solaris (Solaris u Šibeniku).

Rabac
Kemp Marina u Rabacu

V současné době je v Chorvatsku 508 kempů, z nichž 161 má kapacitu přes 1 000 míst a 268 kempů patří mezi malé kempy na soukromých pozemcích (tzv. minikempy). Celkem se může chorvatských kempech ubytovat 226 tisíc osob. V loňském roce kempy zaznamenaly 2,35 milionu turistů, tedy 20 procent z celkového počtu turistů, kteří navštívili Chorvatsko. V kempech bylo uskutečněno 16 milionů noclehů, přičemž 33 % se na tomto počtu podílí Němci (5,4 milionu), za nimi následují Slovinci (2,8 milionu) a Nizozemci (1,7 milionu).

Zdroj informací:

  • Sdružení chorvatských kempů (Kamping udruženje Hrvatske) - www.camping.hr
  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hr

Mohlo by vás zajímat