Bol - Výlety

Bol, oblíbené rušné letovisko a přístav na jižním pobřeží ostrova Brače, je známé především díky světově proslulé pláži trojúhelníkového tvaru zvané Zlatý mys (Zlatni rat). Další krásné pláže se však táhnou k východu i západu.

Chorvatsko... Místa... Bol ... Výlety
  • Severně od Bolu byly pod Vidovou gorou na pahorku Kaštil objeveny pozůstatky jednoho z největších ilyrských opevněných sídlišť - gradin.
  • Pěší výstup na Vidovu goru (778 m), nejvyšší horu ostrova - 2 a 1/2 - 3 hod, dost namáhavý, od kostela Gospa od Karmela přes Podborje. Doporučuje se vyjít v časných ranních hodinách. Na vrcholu je restaurace. Odměnou je nádherný výhled na Bol a na protilehlý ostrov Hvar. Na vrchol je možno dojet i autem - po dobré asfaltové silnici od severního pobřeží (např. Supetaru) přes obec Nerežišća (viz tematický článek: Pozoruhodná obec Nerežišća na ostrově Brači). Informace najdete také v tématickém článku: Hory dalmatských ostrovů).
  • Osada Murvica na úpatí Vidovy gory, 6 km západně od Bolu po makadamové cestě nebo člunem. Podniká se odsud výlet k jedné ze zajímavých památek ostrova, do Dračí jeskyně (Zmajeva či Dragonjina pećina či spilja), vzdálené 30 minut chůze. V 16. stol. se v ní usadili františkáni z Poljic na pevnině. V jeskyni byly nalezeny plastiky zvířat. ptáků a bájných bytostí, připisované dříve mnichům, jsou ale pravděpodobně starší. Když se počet mnichů zvýšil, postavili si na západ od Murvice nový klášter, částečně zabudovaný do skal a nazvali jej Dračeva luka. Scenérie je velmi malebná. Upozornění! Vchod do Dračí jeskyně je uzavřen mříží. Je tedy třeba při individuálních výletech ohlásit v kanceláři turistického sdružení v Bolu svůj záměr navštívit jeskyni a dohodnout se na době otevření. V okolí Murvice je několik dalších pousteven z 15. století. Pod osadou je velmi pěkná oblázková pláž.

  • Skalní klášter Blaca - viz tematický článek: Skalní klášter Blaca - nejzajímavější výletní cíl na Brači
    .


Fotogalerie (8)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Mestečko Bol so svetoznámou plážou Zlatni rat sme navštívili niekoľko krát. Za pár kun vás tam dopraví výletná loď z Jelsy, ktorá premáva niekoľko krát denne. Počas plavby je vidno delfíny, kapitán rád na chvíľu zastaví loď aby si cestujúci mohli urobiť niekoľko fotiek :)

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook