Bol - Památky

Bol, oblíbené rušné letovisko a přístav na jižním pobřeží ostrova Brače, je známé především díky světově proslulé pláži trojúhelníkového tvaru zvané Zlatý mys (Zlatni rat). Další krásné pláže se však táhnou k východu i západu.

Chorvatsko... Místa... Bol ... Památky

O římském osídlení svědčí archeologické vykopávky, např. římská piscina (nádrž na dešťovou vodu) u pláže Zlatni rat, základy římských venkovských vil a usedlostí, hroby apod. Z raně křesťanského období pocházejí nalezené sarkofágy.

Nejvýstavnější památkou je dominikánský klášter (dominikanski samostan) na mysu Glavica na východní straně Bolu, k němuž patří i mariánský kostel z 15. až 16. století, později upravovaný. V klášteře je umístěna cenná sbírka (Muzejska zbirka) uměleckých předmětů, archeologických nálezů, starých knih a obrazů (mj. i obraz P. Marie s Ježíškem připisovaný Tintorettovi). V těsné blízkosti kláštera stojí malý kostelík sv. Jana Křtitele a Teodora (Sveti Ivan Krstitelj i Tudor) z 11. stol.

Na nábřeží je k vidění několik výstavných renesančních a goticko-renesančních domů. Původně renesanční kostel P. Marie Karmelské (Gospa od Karmela). V jednom z nich je umístěna i Umělecká galerie Branislava Deškoviće (Galerija umjetnina "Branislav Dešković") se sbírkou moderního chorvatského umění. Podrobněji viz tematický článek: Galerie výtvarného umění v letovisku Bol na Brači.


Fotogalerie (8)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Mestečko Bol so svetoznámou plážou Zlatni rat sme navštívili niekoľko krát. Za pár kun vás tam dopraví výletná loď z Jelsy, ktorá premáva niekoľko krát denne. Počas plavby je vidno delfíny, kapitán rád na chvíľu zastaví loď aby si cestujúci mohli urobiť niekoľko fotiek :)

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook