Město Trilj v dalmatském vnitrozemí a jeho okolí stojí za návštěvu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Město Trilj v…
Publikováno: 23.10.2009
23.10.2009

Jen 40 km severovýchodním směrem je od Splitu vzdáleno město Trilj, oblíbené místo výletů v dalmatském vnitrozemí. Obvykle se navštěvuje spolu s městem Sinj, které leží jen 14 km severozápadněji, rovněž v tzv. Cetinské krajině (obojí viz Výlety do oblasti Dalmatského Záhoří a Cetinské krajiny). A čím je vlastně město Trilj tak pozoruhodné?

Hlavní přitažlivostí je řeka Cetina, kterou většina turistů zná jen z jejího majestátního ústí do Jadranu u letoviska Omiš. Ale Cetina je půvabná řeka na celém svém toku, od své pozoruhodné vyvěračky, přes klidný tok u Sinje a Trilje až po divoké kaňony na dolním toku, oblíbené raftaři a příznivci canyoningu (podrobněji viz článek: Dobrodružství na řece Cetině aneb adrenalinové sporty v okolí Omiše). Obec Trilj bývá východiskem plaveb na vorech a oblíbenou lokalitou kajakářů a kanoistů. Jako v ráji se tu cítí i sportovní rybáři.

Cetina
Řeka Cetina u Trilje

S řekou Cetinou souvisí zdejší gastronomické pochoutky, především pstruzi a raci, ale na své si tu přijdou i příznivci jehněcího a telecího masa, které se tu připravuje pečené pod kovovým či keramickým poklopem (zv. peka) v řeřavém popelu. Tradiční restaurace dále nabízejí k ochutnání divočinu, kravské, ovčí i kozí sýry, pršut a mnoho dalších specialit.

Celé okolí Trilje je protkáno sítí pěších cest a cyklostezek, které nabízejí putování po zajímavých místech kraje. K těm nejpozoruhodnějším patří mlýny na říčce Grab, staré 600 let, nacházející se severně od Trilje. Oblíbené jsou i výlety podél řeky Cetiny nebo do pohoří Kamešnica. Místní jezdecký klub (Konjički klub Sveti Mihovil) organizuje vyjhížďky na koních a pro zkušené jezdce i jednodenní či vícedenní programy.

Trilj se však v poslední době dostal do povědomí turistů i jako mimořádně významné archeologické naleziště. Byla tu nedávno otevřena cenná archeologická expozice – Muzeum triljského kraje (Muzej triljskog kraja), v níž jsou soustředěny vykopávky římského vojenského tábora Tilurium z období přelomu našeho letopočtu. Od jména tábora je odvozeno dnešní pojmenování blízkého městečka Trilj.

Trilj
Trilj

Tábor 7. římské legie o rozloze 12 hektarů se rozkládal na pravém břehu Cetiny, na kopci Gurdun (nad dnešní osadou stejného jména) Bylo to strategicky velmi důležité místo, odkud Římané kontrolovali brod přes řeku, který stál na místě dnešního města Trilje. Vedla tudy cesta z hlavního města římské provincie Dalmácie – Salon (dnešní Solin u Splitu) do vnitrozemí. Tilurium tak bylo významnou křižovatkou cest a ochranou brodu, který Římané brzy nahradili mostem.

Intenzivní vykopávky se tu provádějí od roku 1997 a přinesly vynikající výsledky. Byl zjištěn celkový rozsah tábora a vykopáno několik architektonických celků pocházejících ze začátku 1. století, jedinečných svým stavebním řešením. Ty nejcennější pozůstatky byly restaurovány a zakonzervovány, např. západní část hradeb, jejichž šířka dosahovala 3,6 m, cisterna (nádrž na vodu) o délce téměř 28 m, rozlehlý objekt, kde přespávali vojáci, s mohutnými podpěrnými pilíři. Dále bylo nalezeno velké množství předmětů ze skla, kovu a keramiky, četné mince a další předměty.

Archeologický areál Tilurium (Tilurij) je dobře označen a vybaven informačními panely.


Zdroj informací a další fotografie:

  • Turistické sdružení města Trilje (Turistička zajednica grada Trilja): www.tz-trilj.hr

Mohlo by vás zajímat