Dobrodružství na řece Cetině aneb adrenalinové sporty v okolí Omiše

Chorvatsko... Články ... Témata ... Dobrodružství na…
Publikováno: 05.04.2007
Aktualizace: 5.4.2007

Jen 25 km jihovýchodně od Splitu a 25 km severozápadně od Makarské leží městečko Omiš, vstupní brána do půvabného povodí řeky Cetiny. Kdysi to bylo obávané pirátské hnízdo, nyní je to živé a malebné letovisko při ústí Cetiny do moře pod skalními stěnami Omišské Dinary a Mosoru. Přírodní scenérie kaňonu řeky je velmi bizarní, skalní stěny, které svírají tok řeky, se tyčí do výšky přes sto metrů. Velmi bohatá je tu i vegetace.

Omiš
Omišská soutěska u ústí řeky Cetiny do moře

Kromě vyhlášeného krásného koupání na rozlehlé písečné pláži a mnoha menších oblázkových na Omišské riviéře poskytuje možnosti pro různé neobvyklé aktivity v přírodě, v romantickém okolí řeky Cetiny nebo přímo v jejím kaňonu. Lze zde provozovat cykloturistiku (viz Cyklistické trasy v oblasti Omiše), rafting, méně obvyklý canyoning, volné lezení na skalních stěnách či paragliding. Nabídka možností užít si některé z těchto i extrémních aktivit se v poslední době značně rozšířila, přímo v Omiši je nabízí několik agentur. Výhodné přitom je, že organizátoři jednotlivých sportovních činností půjčují většinou i příslušné vybavení, takže obvykle není ani potřeba, aby si zájemce o tyto aktivity sám přivážel s sebou potřebné náčiní či vybavení.

Canyoning

Cetina
Cetina, canyoning

Canyoning je jedním z těch nových extrémních sportů, který představuje kombinaci průzkumné výpravy do přírody divokého, obtížně přístupného kaňonu řeky, v tomto případě Cetiny, a skalního lezení ve strmých stěnách říčního kaňonu s plaváním v divoké vodě řeky.

Zájemce přitom nepotřebuje k tomu nic víc než pevnou obuv, krátké kalhoty, tričko a suché rezervní oblečení včetně obuvi (pro převlečení po "akci") Celé toto dobrodružství trvá 4 až 6 hodin a organizátor podniku dodá všechno, co je pro sportovní činnost v kaňonu zapotřebí (přilby, horolezeckou výzbroj, záchrannou vestu, případně i neoprenový oblek a další vybavení podle klimatických podmínek a ročního období). Zejména v letních vedrech je i koupání v Cetině velmi osvěžující - teplota vody je kolem 20 °C a teplota vzduchu v kaňonu je kolem 30 °C. Pokud chce účastník canyoningu fotografovat, doporučuje se používat vodotěsných aparátů. Nedoporučuje se brát s sebou jakékoli šperky.Cetina
Cetina, canyoning

Na programu canyoningu je i slaňování stěny u vodopádu Gubavica (dělí se na 2 menší vodopády 35 a 15 m; kdo nechce, může vodopád obejít), dále skalní lezení, plavání v divoké řece, skákání do vody atd.

Cena extrémního výletu - "skutečného" cynyoningu je cca 67 EUR. Cena méně náročného "obyčejného" výletu, tj. se slaňováním 15 m, je 34 EUR. Sraz účastníků je u hydroelektrárny Kraljevac na Cetině (23 km od Omiše, na levém břehu řeky). Cena zahrnuje dopravu od místa srazu na místo startu vlastního canyoningu, zapůjčení veškerého potřebného vybavení a výstroje, doprovod odborného průvodce. Výlet končí opět na místě srazu.
Rafting

Cetina se právem pokládá za jednu z nejmalebnějších řek v celém Chorvatsku a její kaňon je pro rafting ideální. Jsou nabízeny dvě varianty podle obtížnosti:

Cetina
Cetina, rafting
 • 1) Rafting - stupeň I-II (cca 9,5 km s cílem ve výletním místě Luka)

  Sraz zájemců o rafting na této divoké řece je v výletním místě na Cetině zvaném Luka (6,5 km od letoviska Omiš na levém břehu řeky), kde organizátor plavby převezme účastníky a odveze je na start, který je výše proti proudu řeky. Odtud se účastníci vydávají na plavbu divokým kaňonem Cetiny.

  Cetina
  Cetina, rafting

  Plavba trvá 3 až 4 hodiny, střídají se na ní klidné úseky s divokými. Plavba peřejemi v úzkém kaňonu místy vyžaduje kombinované manévrování, ale jinak není pro účastníky nijak fyzicky namáhavá a mohou se jí zúčastnit i děti od 10 let v doprovodu rodičů. Je však třeba dbát všech pokynů skippera. Všichni mohou kromě napínavé plavby užít i nádherného koupání (teplota vody v sezóně je kolem 20°C), mohou se tu blíž seznámit se zdejší pestrou přírodou kaňonu, prohlédnout si zblízka neobvyklé krasové jevy, např. krásnou jeskyni u vodopádu Studenac.

  Účastníci si nemusejí přivézt žádnou zvláštní výstroj, stačí jen krátké kalhoty, tričko, plavky, sandály a suché rezervní oblečení a obuv, ručník a krém na opalování; fotoaparát raději vodotěsný. Zapůjčení nezbytného vybavení (přilby, vesla, záchranné vesty ap.) zajišťuje organizátor.

  Výlet stojí cca 27 EUR, děti od 10 do 14 let platí 19 EUR. V této ceně je zahrnuta doprava od výletního místa Luka na start, plavbu na raftu, zapůjčení nezbytného vybavení, lehký oběd a pojištění. V případě potřeby zajišťuje organizátor i zimní výstroj včetně neoprenového obleku.

 • 1) Rafting - stupeň II-III (cca 7 km se startem v Blatu na Cetině)

  Výlet na tomto úseku je možno podniknout pouze při průtoku 12 m3/s (obvyklý letní průtok je 5-8 m3/s). Sraz účastníků je u benzínové pumpy v Zadvarje, odkud je organizátor plavby převeze ke starty do Blata na Cetině. Plavba kaňonem hlubokým 40-100 metrů trvá kolem 2 hodin. Z cíle plavby jsou účastníci převezeni opět do Zadvarje.

  Cetina
  Cetina, rafting

  Výlet stojí cca 39 EUR. V této ceně je zahrnuta doprava ze Zadvarje na start, plavbu na raftu, zapůjčení nezbytného vybavení a pojištění. V případě potřeby zajišťuje organizátor i zimní výstroj včetně neoprenového obleku.

Kayaking

Účastníci výletu sami ovládají kajaky pro 2-3 osoby a řídí se instrukcemi průvodce, který je doprovází. Účastníci si nemusejí přivézt žádnou zvláštní výstroj, stačí jen kráké kalhoty, tričko, plavky, sandály a suché rezervní oblečení, ručník a krém na opalování; fotoaparát raději vodotěsný. Zapůjčení nezbytného vybavení (přilby, vesla, záchranné vesty ap.) zajišťuje organizátor. Jsou nabízeny dvě varianty podle obtížnosti:

Cetina
Cetina, kayaking
 • 1) Kajaky - stupeň I-II (cca 9,5 km s cílem u restaurace Radmanove Mlinice)

  Sraz zájemců je u restaurace Radmanove Mlinice (6 km od letoviska Omiš na levém břehu řeky), kde organizátor plavby převezme účastníky a v odveze je na start (odjezd je každý den v 9:00 hod.), který je výše proti proudu řeky. Odtud se účastníci vydávají na plavbu divokým kaňonem Cetiny.

  Výlet stojí cca 41 EUR, děti od 10 do 14 let platí 19 EUR. V této ceně je zahrnuta doprava z Radmanových Mlinic na start, zapůjčení kajaku nezbytného vybavení a pojištění.

 • 1) Kajaky - stupeň II-III (cca 7 km se startem v Blatu na Cetině)
 • Sraz účastníků je u benzínové pumpy v Zadvarje, odkud je organizátor plavby převeze ke starty do Blata na Cetině. Plavba kaňonem hlubokým 40-100 metrů trvá kolem 2 až 3 hodiny. Z cíle plavby jsou účastníci převezeni opět do Zadvarje.

  Výlet stojí cca 41 EUR. V této ceně je zahrnuta doprava ze Zadvarje na start, zapůjčení kajaku a nezbytného vybavení a pojištění.

Cetina
Cetina, kayaking

Volné lezení ve skále

Výborné lezecké možnosti poskytují skály v bezprostřední blízkosti městečka Omiš při ústí Cetiny. Lezení organizuje pro zájemce místní horolezecký klub. Jeho odborní instruktoři doprovázejí a zajišťují výstupy, které mohou být desetiminutové i dvouhodinové, na stěnách 10 - 300 m vysokých, cestami různé obtížnosti. Slaňují se skalní stěny. Pořádají se i jednodenní a vícedenní lezecké kurzy. Organizátor poskytuje v rámci ceny veškeré potřebné vybavení (lana, karabiny, úvazky, skoby, sáček s magnesiem ap.). Účastník potřebuje tedy jen pevné sportovní boty a sportovní oblečení.

Omiš
Omiš, volné lezení
 • Ceny:
  lezecké kurzy (dvou- až osmidenní) - 39 EUR za den
  4 hodiny - 39 EUR
  slaňování stěny 200 - 300 m - 58 EUR
  slaňování stěny 100 - 200 m - 39 EUR
  slaňování stěny do 100 m - 14 EUR

Další možnosti skalního lezení na Jadranu viz: Horolezectví, vysokohorská turistika a skalní lezení

Cyklistika

Organizované výlety různé obtížnosti umožňují poznat kaňon řeky Cetiny, Makarskou riviéru, podhorské vesnice pod pohořím Biokova i nejvyšší partie tohoto pohoří a také vzdálenější oblast Dalmatského Záhoří:

 • Jednodenní výlety - 1. stupeň obtížnosti, cyklistika
  Cena: 45 EUR
  Pondělí: Makarská riviéra
  Úterý: Velký sjezd z pohoří Biokova
  Středa: Kaňon řeky Cetiny
  Čtvrtek: Modré a Červené jezero
  Pátek: Oblast Dalmatského Záhoří (Zagora)
  Sobota: Dolina Neretvy
 • Jednodenní výlety - 2. stupeň obtížnosti, mountainbiking
  Cena: 51 EUR
  Pondělí: Makarská riviéra, severní část
  Úterý: Biokovo
  Středa: Cetina
  Čtvrtek: Modré a Červené jezero
  Pátek: Makarská riviéra, jižní část
 • Jednodenní výlety - 3. stupeň obtížnosti, extreme
  Cena: 58 EUR
  Makarská riviéra a pohoří Biokovo

Kdo se nerad účastní organizovaných výletů na kolech, mohou mu být dobrou pomůckou naše zpracované cyklistické trasy:

Cetina
Cetina

Informace jsme čerpali ze stránek agentury Dalmatia Rafting (www.dalmatiarafting.com). Je však řada dalších agentur, které nabízejí provozování adrenalinových sportů na řece Cetině a v okolí Omiše.


Mohlo by vás zajímat