Baška - Kultura

Živé letovisko na jihu ostrova Krk láká úchvatnými plážemi, romantickými kostelíky v okolních kopcích a také historií, kterou tu hodně psali Češi. Příjemné ubytování, sportovní možnosti i letní kulturní akce skvěle doplňují představu o ideální dovolené.

Chorvatsko... Místa... Baška ... Kultura

Bašská deska a stezka hlaholice

  • V blízké osadě Jurandvor si prohlédnete kopii Bašské desky (Bašćanska ploća), nejstarší památky hlaholského písemnictví v chorvatštině.Nachází se v kostele sv. Lucie, kde byl objeven originál desky. Jde o 13 řádků listiny vytesané do kamene.
  • Bašskou desku připomíná 33 kamenných artefaktů, které tvoří tzv. Bašskou stezku hlaholice a symbolizují písmena hlaholské abecedy. Stezka se táhne od horského sedla Treskavac až do bašského přístavu. Největší monolity vytvořil istrijský akademický sochař Ljubo de Karin: "A" stojí na vrchu Treskavac, "L" v Jurandvoru, "B" u vstupu do Bašky a "omega" na nábřeží v Bašce. Další písmena jsou menší a ztvárnili je Karinovi studenti.

Muzeum a kulturní akce

  • Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej) uchovává etnografickou sbírku z bašské oblasti. Mimojiné tu najdete pokoj české lékařky Zdeňky Čermákové (1884-1968), která působila právě v Bašce.
  • Zajímavé výstavy lze navštívit v galerii Zvonimir.
  • Nejvíce kulturních akcí probíhá v rámci Bašského kulturního léta (Bašćansko kulturno ljeto). Pravidelně v září např. Folklórní přehlídka (Smotra folklora). Populární jsou také oslavy Dne Bašky (25. června) a Rybářského dne (Ribarski dan, začátkem srpna).

Akvárium a sbírka mušlí

  • V Bašce navštívíte pozoruhodné akvárium (ulice Kralja Tomislava).Nachází se v suterénu budovy, v přízemí najdete rozsáhlou malakologickou sbírku (mušle, korýši aj.).Prohlédnete si tu na 400 druhů ryb a mořských živočichů. Informace: Akvarij Baška

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Hrdlička

Naprostá spokojenost!!! Fajn lidi, prima služby, hezká pláž i pro děti, nádherné scenérie!

Karel Soucek

Krasne hory, čista voda. Hlava na hlave, najit misto s trochou prostoru je nemozne, lehatka 150kn. Vsude se kouri.

Libor Zezulka

Za mě zatím TOP lokalita v Chorvatsku. Jednak mě doslova uchvátila celková scenérie. Žádné velké hory, ale krásné kopce. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo. Prostě se koupete v moři a vidíte naproti nádherné kopce, někde s lesním porostem, někde holé, do toho výhled na ostrov Prvić. Už jenom příjezd do Bašky a průjezd skrze KRK v člověku navodí super pocity. Moře v Bašce s oceněnou cca 2 km dlouhou pláží famózní. Čisté, krásné, ani ne moc slané, takže sůl nekouše celý den na těle. Pláže oblázkové, ale po pár metrech a krocích do moře také hrubý písek. Téměř se nevíří, takže moře zůstává čisté a vidíte si i na nohy. Věc v Itálii téměř nevídaná. Co se vyžití a zázemí týče, Bašce asi nic neschází. Restaurací přehršel, úroveň gastronomie velmi dobrá. Obchody dostatečně zásobné, dále na Krku k dispozici i větší supermarkety. Hader v Bašce moc nenakoupíte, ale kdo jezdí k moři na hadry a podobné hovadiny, že? Zkrátka skvělé místo s rozumnou dojezdovou vzdáleností z Česka. Pokud jedete mimo obvyklý termín, dá se to udělat za necelých 7 hodin.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook