Trsteno

Trsteno je jeden z nejnavštěvovanějších výletních cílů na Dubrovnické riviéře. Hlavním magnetem je nádherný park - arboretum se šlechtickým sídlem dubrovnické šlechtické rodiny Gučetićů-Gozze.

Chorvatsko... Místa... Trsteno
Jaké je dnes arboretum v Trstenu u Dubrovníka?
Park a arboretum v Trstenu u Dubrovníka
Záchrana obřích platanů v Trstenu

Obec a malý přístav (222 obyvatel) leží při Jadranské magistrále, 15 km jihovýchodně od Slana a 19 km severozápadně od Dubrovníka. Je to jeden z nejnavštěvovanějších výletních cílů na Dubrovnické riviéře. Má velmi dobré klimatické podmínky a díky třem vydatným pramenům bohaté rostlinstvo.

Trsteno
Trsteno, z vyhlídky v arboretu

Magnetem návštěvníků je areál letního sídla dubrovnické šlechtické rodiny Gučetićů-Gozze, která patřila k nejpřednějším v Dubrovníku, zámek a přilehlý park, arboretum (tematický článek: Park a arboretum v Trstenu). Zámek se nedochoval v původní podobě, po zemětřesení v roce 1667 si tu Gučetićové postavili novou jednodušší zámeckou budovu, kterou využívali jako reprezentační letní sídlo. Stalo se středem společenského, kulturního a vědeckého života dubrovnické společenské smetánky, které navštěvovaly i významné osobnosti evropského veřejného a kulturního světa. Trsteno, stejně jako pobřeží až k poloostrovu Pelješac a včetně tohoto poloostrova bylo totiž součástí území Dubrovnické republiky.

Park o rozloze 18 tisíc m2 je nejstarším plánovitě založeným renesančním parkem v Chorvatsku (vznikal v letech 1494 až 1502) a v současné době je jediným arboretem na celém chorvatském jadranském pobřeží. V průběhu staletí byl soustavně doplňován. Je zároveň vzácným příkladem historické zahradní architektury (jako takový je pod státní ochranou). Může se pochlubit četnými vzácnými rostlinami, především stromy a keři – středomořskými, subtropickými i exotickými. Roste tu např. řada druhů palem a kaktusů, eukalypty, kafrovníky aj. Zvláštností arboreta jsou mimo jiné dvě jeho obrovské pergoly, z nichž jedna dosahuje délky 130 metrů. Byl již v době svého vzniku uměle zavlažován.

Park je vyzdoben podle tehdejší renesanční a později barokní módy četnými sochami, fontánami, umělými zříceninami, jeskyněmi, fragmenty starých antických staveb aj. Ústřední architektonickou kompozicí je umělá jeskyně s fontánou a jezírkem, sochou Neptuna a nymf, která vznikla v první polovině 18. století. Najdeme tu i barokní kostelík sv. Jeronýma (Sveti Jerolim) a starý mlýn.

Je přístupný s výjimkou menší části, jež byla nejhůř zasažena požárem v roce 2000. Ještě před ním, ve válce v 90. letech minulého století, velké škody parku zasadili jednotky Jugoslávské armády, když obsadili celé dubrovnické přímoří. Park je znovu obnoven.

V trstenském parku přezimují mimo jiných ptáků i dva druhy kolibříků, kteří se sem na zimu stěhují z vnitrozemí. Měří 7,5 až 8 cm, z toho polovina připadá na překrásně zbarvený ocásek.

Dnes je arboretum výzkumným pracovištěm Biologického ústavu Chorvatské akademie věd a uměni (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti - HAZU).

Uprostřed obce se na malém náměstí tyčí dva obrovské platany (průměr 4 m, obvod kmene 12 m), které jsou přes 400 let staré a jsou skutečnou raritou. Byly zasazeny u pramene, který jim zajistil možnost bujného růstu. Aktualita: Záchrana obřích platanů v Trstenu.

Ubytování

V soukromí a v kempu


Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook