Záchrana obřích platanů v Trstenu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Záchrana obřích…
Publikováno: 14.10.2008Trsteno
Trsteno, obří platan

Konečně byly vyjasněny kompetence a odstraněny všechny formální překážky k zahájení dlouho očekávané sanace dvou obřích platanů ve vesnici Trsteno (16 km severozápadně od Dubrovníku).

Tyto nádherné obrovské stromy, staré přes 400 let, patří mezi unikáty svého druhu i v rámci Evropy. Obvod kmene většího z nich je 12 metrů. Dominují obci na malém náměstí kousek od vstupu do proslulého zdejšího arboreta. Turisté projíždějící po Jadranské magistrále se u nich často zastavovali a aspoň chvilku poseděli na lavičce v jejich stínu.

Trsteno
Trsteno, platan v roce 2008

Od loňského léta tomu však bylo jinak. Ulomilo se několik mohutných větví platanů a bylo velkým štěstím, že při svém pádu nikoho nezranily. Od té doby je do nejbližšího okolí zakázán přístup, místo je ohrazeno, bylo zrušeno i malé tržiště, které se v jejich stínu nacházelo.

Jak bylo zjištěno při podrobném průzkumu německými odborníky, je přibližně 70 % koruny obou stromů ztrouchnivělých a hrozí u nich nebezpečí pádu. Je proto třeba v rámci sanace zkrátit větve minimálně o 30 % a zabezpečit je proti pádu soustavou lan.

Na sanační práce budou dohlížet pracovníci odborných státních orgánů, neboť je obecným zájmem, aby se platany sanovaly tak, aby tento vzácný druh zůstal v Trstenu zachován.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat