Moře je znovu bez medúz a planktonu v podobě uhynulých mušek

Nedávno proběhla v médiích zpráva, že stovky medúz zaplavily severní část Chorvatska, hlavně Istrii.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Moře je znovu bez…
Publikováno: 18.05.2022

Tento přírodní úkaz se běžně stává, bývá to nejčastěji na jaře, kdy dochází k oteplování moře, a to někdy i skokově. Ještě před pár lety by v tuto dobu mělo moře ani ne 19 stupňů, letos se však již ohřálo na 21-22 stupňů. Mohlo by se zdát, že je tento nárůst nepatrný, nicméně pro mořský ekosystém je velmi významný. Pokud se moře dostatečně neochladilo ani přes zimu, pak tzv. květe, či vyplouvají na povrch medúzy, což potvrdila také výzkumnice Valentina Tirelliová z Národního institutu oceánografie a aplikované geofyziky pro italský list La Repubblica.

Oba jevy se v posledních dnech na Jadranu objevily. Tak, jak sever zaplavily medúzy, stejně tak jih zaplavil plankton s uhynulými muškami na povrchu. Oba tyto přírodní jevy jsou zcela běžné a netrvají nijak dlouho. V řádu několika dnů se situace vylepší a obojí zmizí. Plankton i medúzy klesnou k mořskému dnu, kde nikomu nepřekážejí.

Záleží také na proudění větrů, zda-li vítr fouká od pevniny na moře, či od moře na pevninu. „V posledních dnech jsme na Jadranu ovívání větrem „burou“ (severní vítr, který fouká z pevniny na moře) či letním větrem mistrál (severo-západní vítr typický pro letní měsíce), proto přítomnost těchto jevů u pevniny v posledních 2 dnech nezaznamenáváme. Pokud se ještě plankton či medúzy vyskytují a nesestoupily ke dnu, nacházejí se dál od břehů na otevřeném moři“, říká Lenka Laus, zástupkyně cestovní kanceláře Travel Family, která již přímo v Chorvatsku působí, na pobřeží Jižní Dalmácie.

Korčulané byli doslova v šoku, když ve čtvrtek ráno spatřili moře u starého města Korčula. Okamžitě volali mikrobiology, aby odebrali vzory a zjistili, oč se jedná. Později se ukázalo, že takových úkazů je po Dalmácii více. Kontaktovali zemědělsko-biologický institut, aby se informovali, co stojí za příčinou těchto uhynulých mušek. Institut potvrdil, že se jedná o tzv. mšice (Aphidoidea), které běžně žijí na listech rostlin. Tento jev je sice velmi nezvyklý, ale pro lidi není nijak nebezpečný. Biologové znovu odkazují na náhlé oteplování moře.

Vzhledem k tomu, že pobřeží Jadranu je velmi rozsáhlé, zeptali jsme se Češky Lenky Ducháčkové, působící a žijící v Poreči která nám potvrdila: „Letos zde medúzy nebyly vůbec. Zaznamenali jsme je u břehů předloni, takové ty malé, co nebyly ani vidět, pak se objevily ty velké ale jen na jeden den. Loni se malé objevily na konci sezony, a trvalo to také jen jeden den. Chodím to denně prověřovat, abychom poskytovali klientům aktuální a pravdivé informace“. Zaslala nám také video, ze kterého můžete vidět, že moře je opravdu čisté.

Přítomnost obou jevů je pro turisty velmi nepříjemná, hlavně vzhledově. Plankton totiž připomíná něco jako vypuštění kanalizace do moře, což se však v žádném případě neděje. Dnes jsou všude po celém pobřeží zavedeny čističky odpadních vod, vše je přísně hlídáno a případné úniky jsou velmi trestány. Medúzy sebou navíc nesou problém v podobě případného popálení. Jak jsme však psali již výše, v Chorvatsku je to záležitost pár dnů a problémy jsou pryč. Mžete se tedy těšit na krásně čisté moře a nebát se přijet do své vysněné dovolenkové destinace.

Zdroje:

Video: Lenka Ducháčková, Poreč, 15.5.2022 + 16.5.2022
Foto: VInka Damijanovič, Korčula, mšice, 12.5.2022
Foto + video: Lenka Laus – čisté moře 16.5.2022 – Korčula

Diskuze k článku

Milan Sedivec
Milan Sedivec
26.06.2022 12:08:22

Dobry den. Chtel jsem na dovolenou do Umagu. Dle informaci by tam melo byt u plaží mnoho meduz. Jaka je prosim momentalní situace ? Dekuji

Alex Chladek
Alex Chladek
24.05.2022 07:19:58

Jak je to prosím s medúzami aktuálně?, Máte někdo čerstvé zkušenosti? Díky

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat