Opatija jako středisko chorvatského sportu a sportovní medicíny

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Opatija jako…
Publikováno: 11.11.2014
Opatija
Opatija

Opatijská "Thalassotherapia – Speciální nemocnice pro lékařskou rehabilitaci nemocí srdce, plic a revmatizmu" (Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i revmatizma) připravuje projekt "Národního střediska pro sport a sportovní medicínu", které se má stát centrem vzdělávání a poskytování lékařské péči vrcholovým sportovcům - od preventivních prohlídek přes poradenskou pomoc při organizaci stravování, výživy a tréninku, až po evidenci sportovců a sportovních zranění.

Thalassotherapia má již v tomto směru četné zkušenosti, a to mimo jiné z doby socialistické Jugoslávie. V posledních patnácti letech se na sportovní medicínu silně zaměřovala a dosáhla v ní výborných výsledků.

Opatija je na nejlepší cestě stát se hlavním střediskem sportu sportovní medicíny v Chorvatsku. Má k tomu i skvělé přírodní a klimatické předpoklady. K úspěšné realizaci tohoto projektu může přispět i fakt, že má k dispozici moderní sportovní halu Marina Cvetkoviće (Sportska dvorana Marino Cvetković), která se rozkládá na 11 000 metrech čtverečných a má kapacitu přes 1 200 míst k sezení.

Podpora sportovní medicíny je velmi významnou součástí péče o zdravou populaci. Některé zjištěné skutečnosti ze světa sportu jsou alarmující a vyžadují intenzivní další studium. Patří sem například nenadálá úmrtí sportovců na srdeční selhání, jejichž počet se v posledním desetiletí značně zvýšil.

Opatija
Opatija, hotel Kvarner

Představitelé Thalassotherapie předpokládají, že se na projektu bude podílet Ministerstvo zdravotnictví, Primorsko-goranská župa, Ministerstvo školství, vědy a sportu a další instituce. Do 1. ledna 2015 má být vypracována příslušná dokumentace pro evropské fondy, do 1. března 2016 mají být dokončeny stavební práce a vybavení prostorů střediska, takže 1. května 2016 by mohl být zahájen provoz Národního střediska v nové pětipatrové budově vedle stávajícího komplexu Thalassotherapie v Opatiji.

Tento projekt bude mít mimořádnou důležitost nejen pro všechny profesionální sportovce, ale i pro rekreační a amatérský sport. Předpokládá se, že se nové středisko stane v oboru sportovní medicíny vedoucím zařízením v Chorvatsku.

V Opatiji se však připravuje ještě jeden významný sportovní projekt - projekt Tenisové akademie Nikoly Piliće. Někdejší tenista světové třídy Chorvat Nikola Pilić se rozhodl založit v Opatiji špičkové tenisové centrum světové úrovně. V tomto projektu bude hrát významnou úlohu i město Opatija, které mu poskytne krytá tenisová hřiště. Pilić, který v současné době trénuje několik velmi nadaných mladých hráčů, věří, že ve skvělých podmínek plánovaného projektu mohou dozrát takoví hráči, jakým byl ve své době Chorvat Goran Ivanišević, wimbledonský vítěz z roku 2001 nebo je současný nejlepší chorvatský tenista Marin Čilić, letošní vítěz US Open.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat