Zajímavý program oživí antickou minulost Solinu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Zajímavý program…
Publikováno: 25.07.2014

Třetí ročník akce "Romantika v Saloně" (Romantika u Saloni) se uskuteční od 1. do 3. srpna 2014. Jejím cílem je propagace archeologické lokality vykopávek někdejšího hlavního centra římské provincie Dalmácie – Salony (Salonae), která stála na místně dnešního města Solin (města v těsném sousedství Splitu) a v jeho nejbližším okolí (viz tematický článek: Salony - výlet do historie starověké Dalmácie.

Solin
Solin

Program, který organizuje Turistické sdružení města Solinu, je koncipován do tří tematických večerů. První večer se bude v antickém amfiteátru v Saloně.konat představení „Noc gladiátorů“ (Noć gladijatora), na jehož začátku přivítá účastníky sám císař Dioklecián a jeho žena Prisca (v kostýmech je zahrají mediálně známé osobnosti) a nabídnou jim občerstvení v římském stylu. Před očima diváků ožijí gladiátorské zápasy za doprovodu břišních tanečnic a další římské hry a zvyky, jichž se i oni sami budou moci zúčastnit.

Druhý večer bude věnován romantickým písním mužských lidových souborů, tzv. klapám. Odehraje se na místě vykopávek baziliky na lokalitě Manastirine, kde budou místo hlediště rozesety polštáře přímo na kamenných artefaktech. Účastníky přivítají v kostýmech římští vojáci a hostesky, kteří je pak doprovodí na prohlídku archeologického areálu (s odborným průvodcem).

Poslední večer bude zasvěcen tónům mandolíny a kytary. Po přivítání u vstupu do zahrady Tuscula (opět římskými vojáky a hosteskami) bude následovat hudební program v zahradě Tuscula a na lokalitě episkopálního centra, dále pak prohlídka s odborným průvodcem.

V roce 2013 je získalo Turistické sdružení města Solinu za manifestaci "Romantika v Saloně" ocenění "Simply The Best", které uděluje Sdružení chorvatských cestovních kanceláří a časopis "Way to Croatia". Porota ocenila kreativní přístup k cestovnímu ruchu a novou neotřelou formu prezentace turizmu v lokalitě salonského archeologického parku.

Informace: Turistička zajednica grada Solina- solin-info.com


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat