Jadranský ostrov, který zatím čeká na svou příležitost

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jadranský ostrov,…
Publikováno: 07.09.2005

Je jím ostrov Cres, patřící mezi Kvarnerské ostrovy. Jeho návštěvníci mají k dispozici malebné romantické pláže, krásné liduprázdné přírodní partie ve vnitrozemí a mnohé pamětihodnosti, aniž by na každém kroku naráželi na desítky, ba stovky ostatních rekreantů.

Na Cresu jsou v podstatě jen dva hotely, a to hotel "Kimen" v městečku Cres, s kapacitou 450 lůžek, a hotel "Lev" (chorvatsky Lav) v osadě Martinšćica, s 80 lůžky. Oba se nacházejí na západním pobřeží ostrova, na východním pobřeží není hotel žádný.

Ani kempů není dnes na Cresu mnoho, byť se dříve Cresu někdy říkalo kempingový ostrov, a všechny stávající kempy mají malou kapacitu.

Protože na Cresu je i obcí jen velmi málo, není ani nabídka ubytování v soukromí právě veliká.

Přitom podmínky pro rekreaci na tomto ostrově jsou mimořádně příznivé: pláže nabízejí jak oblázky, tak skalnatý přístup do moře nebo dokonce i písek. Je možno se toulat hornatým, částečně zalesněným vnitrozemím, kde za celý den lze potkat jen volně se pasoucí ovce.

Na ostrově se zachovala místa s památkami z dávných staletí, ať jsou to například středověká městečka Osor nebo Cres, archaické vesnice Lubenice, Dragozetiči nebo Beli.

Ale je třeba si s návštěvou tohoto téměř nedotčeného ostrova pospíšit. Na velkorysém plánu rozvoje cestovního ruchu na Cresu se totiž již pracuje, takže v dohledné době vyrostou pravděpodobně na zdejších březích hotely, nové apartmány, sportoviště, zábavní zařízení, wellness-centra aj. Takže osamělému koupání a toulkám po stezkách, kde turista nepotká živáčka, bude pak odzvoněno.


Mohlo by vás zajímat