Beli

Beli je malá odlehlá osada na severovýchodě ostrova Cres, v zalesněné oblasti zvané Tramuntana. Pod starobylou osadou na skalním výběžku se rozkládá krásná oblázková pláž a u ní nabízí své služby malý kemp.

Chorvatsko... Místa... Beli
Plánek:    ostrov Cres (20 kB)

Malá obec (38 obyv.) na severovýchodě ostrova Cres, je rozložena na výrazném izolovaném skalním výběžku, 130 m nad mořem. Beli leží při lokální silnici, která odbočuje z na hlavní komunikace ostrovů Cres a Lošinj (8 km). Leží 18 km od trajektového přístavu Porozina, 20 km od administrativního střediska ostrova, městečka Cresu. Má 45 obyvatel.

Beli
Beli na Cresu

Dvě části obce, vlastní Beli a přímořská část Pod Beli, jsou spojeny krkolomnou, ale i auty sjízdnou cestou. Zdejší oblázková pláž patří k nejkrásnějších na Cresu.

Beli je velmi malebné místo obklopené krásnou a neporušenou přírodou. Ideální pro relaxaci, odpočinek, koupání a dlouhé procházky.

Obec Beli si získala proslulost svým ekocentrem zv. Caput Insulae, které se zabývalo ochranou přírodního a kulturního dědictví Tramuntany (Tramuntanou se nazývá severní, divoká, minimálně obydlená část ostrova Cresu), zejména ohrožených dravců - supů bělohlavých (Gyps fulvus), kteří tu hnízdí ve skalách nad mořem. Na jeho činnost v roce 2016 navázalo "Centrum pro návštěvníky Beli" (Centar za posjetitelje Beli). Nachází se v budově bývalé školy, kde je umístěna naučná sbírka o supech bělohlavých a biologické různorodosti ostrova Cresu a Primorsko-goranské župy. Součástí centra je voliéra pro dočasné umístění nemocných či zraněných supů, vysílených mláďat nebo těch, kteří nejsou schopni života ve volné přírodě. více informací najdete v článku: Na Cresu bylo otevřeno centrum na ochranu supů bělohlavých.

Ubytování

Ubytování v soukromí v Pod Beli a v kempu Brajdi na moru.


Kempy:
Brajdi na moru


Související články

Cres, ostrov neporušené divoké přírody
Letos bylo na Cresu zachráněno jedenáct supů bělohlavých
Na Cresu bylo otevřeno centrum na ochranu supů bělohlavých

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+