Beli

Beli je malá odlehlá osada na severovýchodě ostrova Cres, v zalesněné oblasti zvané Tramuntana. Pod starobylou osadou na skalním výběžku se rozkládá krásná oblázková pláž a u ní nabízí své služby malý kemp.

Chorvatsko... Místa... Beli
Plánek:    ostrov Cres (20 kB)

Malá obec (38 obyv.) na severovýchodě ostrova Cres, je rozložena na výrazném izolovaném skalním výběžku, 130 m nad mořem. Beli leží při lokální silnici, která odbočuje z na hlavní komunikace ostrovů Cres a Lošinj (8 km). Leží 18 km od trajektového přístavu Porozina, 20 km od administrativního střediska ostrova, městečka Cresu. Má 45 obyvatel.

Beli
Beli na Cresu

Dvě části obce, vlastní Beli a přímořská část Pod Beli, jsou spojeny krkolomnou, ale i auty sjízdnou cestou. Zdejší oblázková pláž patří k nejkrásnějších na Cresu.

Beli je velmi malebné místo obklopené krásnou a neporušenou přírodou. Ideální pro relaxaci, odpočinek, koupání a dlouhé procházky.

Obec Beli si získala proslulost svým ekocentrem zv. Caput Insulae, které se zabývalo ochranou přírodního a kulturního dědictví Tramuntany (Tramuntanou se nazývá severní, divoká, minimálně obydlená část ostrova Cresu), zejména ohrožených dravců - supů bělohlavých (Gyps fulvus), kteří tu hnízdí ve skalách nad mořem. Na jeho činnost v roce 2016 navázalo "Centrum pro návštěvníky Beli" (Centar za posjetitelje Beli). Nachází se v budově bývalé školy, kde je umístěna naučná sbírka o supech bělohlavých a biologické různorodosti ostrova Cresu a Primorsko-goranské župy. Součástí centra je voliéra pro dočasné umístění nemocných či zraněných supů, vysílených mláďat nebo těch, kteří nejsou schopni života ve volné přírodě. více informací najdete v článku: Na Cresu bylo otevřeno centrum na ochranu supů bělohlavých.

Ubytování

Ubytování v soukromí v Pod Beli a v kempu Brajdi.


Kempy:
Brajdi


Související články

Cres, ostrov neporušené divoké přírody
Letos bylo na Cresu zachráněno jedenáct supů bělohlavých
Na Cresu bylo otevřeno centrum na ochranu supů bělohlavých

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook