Dne 17. června byl otevřen Maslenický most přes Novskou úžinu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dne 17. června byl…
Publikováno: 21.06.2005

Za přítomnosti chorvatského ministra chorvatského Ministerstva moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje byl dán do provozu Maslenický most přes Novskou úžinu (Novsko ždrilo) i s přístupovými cestami k Jadranské magistrále (státní silnici D8).

Maslenický most
Nový "starý" Maslenický most

Nový most stojí na místě u obce Maslenica v Severní Dalmácii, kde stál až do srbské agrese v první polovině 90. let původní most jako součást Jadranské magistrály. Ten původní byl za války (21. listopadu 1991) pro svůj obrovský strategický význam zničen (viz aktualita: Nový "starý" Maslenický most). Po válce, v roce 1997, byl o něco severněji postaven nový most přes Novskou úžinu, ale na místě méně chráněném před bouřemi (viz Větry na Jadranu - bora, též bura) a bývá tak občas kvůli bezpečnosti provozu uzavřen. Most se stal součástí dálnice Záhřeb - Split a vzhledem k tomu, že tu neexistuje alternativní trasa, bylo rozhodnuto o stavbě dalšího mostu na místě toho "starého".

Maslenický most
Dálniční Maslenický most

Nový most je téměř stejný jako ten původní - je 315 m dlouhý, 55 m vysoký a pouze šířkou 10,5 m převyšuje o jeden metr původní most. Je o 37 m nižší než dálniční most (o výšce 92 m). Náklady byly vyčísleny na 62 milionů kun, z toho 2 miliony na sejmutí konstrukce zničeného mostu a 60 milionů na výstavbu nového.

Ministerstvo moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje (Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka): www.mmtpr.hr


Mohlo by vás zajímat