Oslavy znovuvybudování a otevření Starého mostu v Mostaru

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Oslavy…
Publikováno: 20.06.2004
20.6.2004

Den 23. července bude pro Mostar velikým svátkem. Bude slavnostně otevřen po svém "zmrtvýchvstání" proslulý mostarský Starý most a k němu přiléhající staré jádro města Mostaru, starobylého města v Bosně a Hercegovině. Nebude to svátek jen pro Mostar a jeho obyvatele, nýbrž pro všechny, kteří kdy měli možnost obdivovat krásu mostu, jeho ladný oblouk klenoucí se nad řekou Neretvou, jeho harmonii a soulad s okolní architekturou i s kulisou kopců uzavírajících obzor.

Není divu, že jsou obyvatelé Mostaru hrdi na to, že se podařilo objevit pracovní postupy, které používal před staletími geniální stavitel mostu Hajrudin. Jen díky pomoci zahraničních sponzorů byly k dispozici finanční prostředky, které umožňovaly postavit znovu takový most, který by do všech detailů odpovídal Hajrudinovu originálu.

V těchto dnech má být sňato z mostu lešení, které jej dosud zakrývá. I to bude velký okamžik, který současní i minulí stavitelé pociťovali jako osudový okamžik velkých emocí. Vypráví se, že tomuto pocitu podlehl při snímání lešení z mostarského mostu i sám velký Hajrudin - nevydržel jej a těsně předtím Mostar opustil a ujel do Cařihradu. Své dílo v plném lesku, vypínající se volně bez jakýchkoliv podpor nad řekou, nikdy prý nespatřil.

Slavnost otevření mostu, která se bude konat 23. a 24. července, má být současně oslavou míru mezi lidmi, smíření a vzájemného odpuštění, bez jakékoliv politizace. V průběhu oslav vystoupí přední umělci z Mostaru, Splitu, Záhřebu, Dubrovníka, Zenice, ze Srbska a Rakouska.

Na slavnostní ceremoniál jsou pozváni mimo jiné i přední světoví státníci, mezi nimi například Kofi Anan a prezident Bush. Jejich odpověď zatím nedošla.

Slavnost bude přenášet rozhlas a televize Bosny a Hercegoviny.

Aktuální fotografie jsou k vidění na stránkách: www.starimost.ba, další informace pak na stránkách Mostar 2004: www.mostar2004.ba.


Mohlo by vás zajímat