Trogir - Památky

Starobylý Trogir patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO jako jedinečný příklad románského ostrovního městečka. Největším magnetem je katedrála s proslulým Lvím portálem.

Chorvatsko... Místa... Trogir ... Památky

Cenná, téměř neporušená stará historická část kolem katedrály vznikala ve 13. až 15. stol. Zachovaná středověká dispozice. Právem bývá Trogir nazýván městem-muzeem (viz tematický článek: Trogir - město na seznamu UNESCO).

Staré jádro z menší části obklopeno zbytkem opevnění z 13. až 16. stol. - hradby s pevností Kamerlengo (kaštel Kamerlengo) a obranná věž sv. Marka (kula svetog Marka), dále Mořská brána (Morska vrata) a Pevninská brána (Kopnena vrata).

Hlavní památka je románská katedrála sv. Vavřince (Sveti Lovre), trojlodní bazilika ze 13. stol., dokončená goticky. Její nejcennější části:

  • Radovanův portál, nejvýznamnější plastické dílo románského slohu na východním Jadranu, tvůrce mistr Radovan, polovina 13. stol. Aktualita: Trogirská katedrála a její Radovanův portál září opět v plném lesku
  • kaple sv. Jana Trogirského, zvaného též Jan Ursini (Ivan Trogirski, Ursini), nejhodnotnější čistě renesanční dílo na pobřeží. Jejímtvůrcem byl stavitel a sochař Nikola Firentinac, žák Donatellův; nádherné renesanční plastiky jejím interiéru koncem 15. stol. vytvořili sochaři Nikola Firentinac, Ivan Duknović (známý v historii jako Giovanni Dalmata) a Andrija Aleši. Aktualita: Nový cenný umělecký exponát pro Trogir.
  • křestní kaple od Andriji Alešiho (15. stol.)
  • cenné předměty v interiéru katedrály a v její klenotnici (Riznica katedrale)
  • zvonice katedrály ze tří různých slohových období

V blízkosti, na Národním náměstí (Narodni trg) jsou městská zařízení z 15. stol., mezi nimi městská lodžie (Gradska loža), tj. soudní dvůr, městská hodinová věž (gradski toranj za sat), radnice (Vijećnica), všechny v renesanční slohu.

Za lodžií je nejstarší trogirský románský kostel sv. Barbory (Sveta Barbara), dochovaný v původní podobě (opravuje se).

Románský kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) je z 13. stol. Má velmi cenná umělecká díla v interiéru.V blízkosti Národního náměstí je několik umělecky cenných paláců, především tzv. velký palác Ćipiko s nádherným potrojným oknema dále malý palác Cipiko. Ve velkém paláci Ćipiko vyniká nádherné goticko-renesanční nádvoří.

V klášteře benediktinek (ženski benediktinski samostan) sv. Mikuláše je klášterní sbírka, v níž je mimo jiné neobyčejně cenný antický reliéf s postavou boha Kaira (Kairos - zosobnění osudového okamžiku), helenistické dílo ovlivněné Lýsippovou školou. Pokládá se za nejcennější dílo helenistického slohu v Dalmácii.

Na nábřeží stojí klasicistní gloriet postavený na počest Napoleonova generále Marmonta, který dobyl v napoleonských válkách celé zdejší přímoří.V Trogiru se dochovaly i další významné stavby: palác Lucićů, někdejší Knížecí palác, palác Garagnin-Fanfognů (dnes Městské muzeum Trogiru), klášter sv. Dominika aj.

Stavební opravy a rekonstrukce se provádějí na mnoha místech Trogiru

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook