Baška - Památky

Živé letovisko na jihu ostrova Krk láká úchvatnými plážemi, romantickými kostelíky v okolních kopcích a také historií, kterou tu hodně psali Češi. Příjemné ubytování, sportovní možnosti i letní kulturní akce skvěle doplňují představu o ideální dovolené.

Chorvatsko... Místa... Baška ... Památky
  • Přímo v centru Bašky je k vidění barokní farní kostel sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z 18. století s pěknou zvonicí.
  • Nad Baškou stojí původně románský, během let renovovaný, kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) se hřbitovem. Zvonice kostela se plyšní nejstarším zvonem (nazývá se Starac, tedy Stařec) v oblasti (z roku 1431). Od kostela se otevírá krásný výhled na Bašku a moře. Na hřbitově je pohřbený Emil Geistlich, český průkopník cestovního ruchu v Bašce. Poblíž kostela se nacházejí pozůstatky Bašského hradu (Kaštel Baška) ze 13. století, zničeného Banátčany.
  • K mariánskému kostelu Matky Boží na Gorici (Majke Božje na Gorici) z 15. století 237 schodů. Stojí na kopci Gorica v Batomalji, západně od Jurandvoru.
  • V Jurandvoru stojí z to navštívit románský kostel sv. Lucie (Sv. Lucija): 11. - 12. století, postavený na zbytcích starochorvatského kostelíku. Byla v něm nalezena tzv. Bašská deska (Baščanska ploća), nejstarší hlaholská památka v chorvatštině, dnes si zde prohlédnete kopii této desky.
  • Nedaleko Velké pláže se nachází románská kaple sv. Marka ze začátku 16. století, která nyní slouží jako muzeum a výstavní prostor. Stojí na místě původní raně křesťanské baziliky (zbytky antické mozaiky z 5. století a křtitelnice).
  • V kostele sv. Antonína (Sv. Anton) z 15. století v starém centru Bašky lze obdivovat obrazy malíře Celestina Medoviće (1859 - 1920).
  • Na výlet se lze vypravit ke zříceninám románského kostela sv. Mikuláše (Sv. Nikola) do zátoky Mala Luka, na východním pobřeží ostrova (jihovýchodně od Bašky). Byl součástí kláštera, který tu stál do 16. století. V blízkosti byly nalezeny zbytky dvou dalších kostelů, osady Bošar a raně byzantské pevnosti Corinthia nad zátokou.

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Hrdlička

Naprostá spokojenost!!! Fajn lidi, prima služby, hezká pláž i pro děti, nádherné scenérie!

Karel Soucek

Krasne hory, čista voda. Hlava na hlave, najit misto s trochou prostoru je nemozne, lehatka 150kn. Vsude se kouri.

Libor Zezulka

Za mě zatím TOP lokalita v Chorvatsku. Jednak mě doslova uchvátila celková scenérie. Žádné velké hory, ale krásné kopce. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo. Prostě se koupete v moři a vidíte naproti nádherné kopce, někde s lesním porostem, někde holé, do toho výhled na ostrov Prvić. Už jenom příjezd do Bašky a průjezd skrze KRK v člověku navodí super pocity. Moře v Bašce s oceněnou cca 2 km dlouhou pláží famózní. Čisté, krásné, ani ne moc slané, takže sůl nekouše celý den na těle. Pláže oblázkové, ale po pár metrech a krocích do moře také hrubý písek. Téměř se nevíří, takže moře zůstává čisté a vidíte si i na nohy. Věc v Itálii téměř nevídaná. Co se vyžití a zázemí týče, Bašce asi nic neschází. Restaurací přehršel, úroveň gastronomie velmi dobrá. Obchody dostatečně zásobné, dále na Krku k dispozici i větší supermarkety. Hader v Bašce moc nenakoupíte, ale kdo jezdí k moři na hadry a podobné hovadiny, že? Zkrátka skvělé místo s rozumnou dojezdovou vzdáleností z Česka. Pokud jedete mimo obvyklý termín, dá se to udělat za necelých 7 hodin.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook