Valun - Výlety

Romantická osada a malé letovisko Valun je rozloženo v prudkém svahu nad rybářským přístavem ve střední části ostrova Cresu. Turisty láká jak zdejší oblázková pláž a kemp v její těsné blízkosti, tak restaurace na nábřeží, vyhlášené rybími specialitami.

Chorvatsko... Místa... Valun ... Výlety
 • Vranské jezero (Vransko jezero) - nejpozoruhodnější přírodní fenomén ostrova:sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km2 s hladinou13 m nad mořem (kryptodeprese) a dnem v hloubce 68 pod hladinou moře. Jezero (přes 2 mil m3 vody) zásobuje pitnou vodou celý ostrov Cres i sousední Lošinj. Žijí zde sladkovodní ryby. Oblast Vranského jezera je přísně chráněna, je zde zakázáno koupání.


 • Vranské jezero
  Vranské jezero
 • Městečko Cres - 15 km severovýchodně.


 • Pernat - vesnice 5 km severozápadně, leží na vyvýšeniněs nádherným výhledem na Valunský záliv a na Vranské jezero. Pernat představuje spolu s dalšími vesnicemi Sv.Ivan, Beleja a Loznati pozoruhodnou ukázku původního lidového stavitelství a archaického vzhledu starých ostrovních vesnic.


 • Valun
  Valunský záliv
 • Orlec - 9 km jihozápadně, vnitrozemská vesnice a další cresská ornitologická rezervace Podokladi (vedle Kruny, viz Beli), a to opět supa bělohlavého (Gyps fulvus). Jméno vesnice je spojeno s tímto velkým ptákem ("orao" nazývají místním dialektem právě supa bělohlavého). Supům tu patří vzdušný prostor na lokalitě Orlec- Koromačno. V rámci zdejší rezervace se konají pozorování těchto vzácných ptáků.Orlec je díky svému chovu ovcí kvetoucí vesnicí, která na rozdíl od mnoha jiných nejeví známky úpadku, ale dobře prosperuje.


 • Lubenice
  Lubenice
 • Lubenice - 5 km jihozápadně, malebná vesnička ve střední části ostrova Cresu, nad západním pobřežím. Rozkládá se na skalní výspě ve výši 387 m n. m. Navštěvuje se jednak pro krásný výhled, jednak pro dochovanou starou přímořskou architekturu a celkovou atmosféru. Z východní strany byla tato téměř nedobytná skalní pevnost chráněná hradbami. V Lubenici končí silniční odbočka z hlavní silnice ostrova. Při výletu je třeba počítat s nekvalitním povrchem cesty a s prudkým stoupáním. Vesnice, která je chráněnou památkou, pomalu vymírá. Je už obývána pouze starými lidmi a počet obyvatel rok co rok klesá. 

  Lubenice
  Lubenice
  K oživení zájmu o vymírající staré horské obce mají přispět Lubenické hudební večery (Lubenički glazbeni večeri) s koncerty klasické hudby. Konají se v nádherném přírodním rámci pod širým nebem. Návštěvu koncertů organizují cestovní agentury z Cresu, pro hotelové hosty je možný kontakt na recepci hotelu). Je současně zajištěna doprava autobusem až na místo. Tematický článek: Lubenice - koncertní síň pod širým nebem

  Na pobřeží pod vesnicí jsou malé neobydlené zátoky s pěknými plážemi. Je k nim možný sestup dolů, ale je třeba počítat s převýšením téměř 400 metrů. U zátoky Žanja (jižním směrem) se nachází Modrá jeskyně (místně nazývaná Plava grota), do níž je možno při odlivu doplavat dlouhým nízkým tunelem. Strop vlastní jeskyně je ve výšce 15 m. Do jeskyně proniká světlo otvorem pod mořskou hladinou, jehož lom vytváří kouzelnou tyrkysově modrou barvu. Cestovní agentury z Cresu pořádají celodenní výlety lodí do této oblasti (návštěva jeskyně, koupání na těchto krásných plážích, fish-piknik).

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook