Obec Lubenice - koncertní síň pod širým nebem

Chorvatsko... Články ... Témata ... Obec Lubenice -…
Publikováno: 01.07.2001
1.7.2001

V hotelu Kimen v letovisku Cres na stejnojmenném ostrově si v průběhu letní sezóny můžete přečíst informaci o koncertech, které se konají již po řadu let ve vesnici Lubenice, 22 km jihozápadně od městečka Cresu. V ceně vstupenky je i doprava autobusem do Lubenic a zpět. Zdálo by se, že je to koncert jako každý jiný. Ale není koncert jako koncert. Horská vesnice Lubenice (378 m n. m.), vymírající a z větší části již vysídlená, je jedním z nejromantičtějších míst v této části Jadranu. Strmí jako orlí hnízdo na bizarním skalním útesu vysoko nad krajinou, s jedinečnými výhledy na Kvarnerský záliv i na protilehlou pevninu Kvarnerské riviéry. Místní domy jsou typické pro zdejší archaickou vesnickou architekturu. Žije tu jen pár starých lidí, hlavně žen. Mladí už dávno odešli za lehčím živobytím. A tak staří tu sami obdělávají malá kamenitá políčka, starají se o pár ovcí a o dům, kde se narodili a kde chtějí i dožít.

Lubenice
Cres, starobylá vesnice Lubenice

Autobus supí jen s námahou po úzké horské silničce, která ve vesnici definitivně končí.

A tady, pod širým nebem, se konají koncerty, svou atmosférou nezapomenutelné. Díla všech těch hudebních velikánů tu zní trochu jinak, velebněji a naléhavěji. Posluchači zůstávají po doznění posledních tónů ještě hodnou chvíli tiše sedět.

A tak, když budete číst náborový leták lubenických koncertů, neváhejte. Lubenické hudební večery jsou opravdu nezapomenutelným zážitkem.


Mohlo by vás zajímat