Baška - Zajímavosti

Živé letovisko na jihu ostrova Krk láká úchvatnými plážemi, romantickými kostelíky v okolních kopcích a také historií, kterou tu hodně psali Češi. Příjemné ubytování, sportovní možnosti i letní kulturní akce skvěle doplňují představu o ideální dovolené.

Chorvatsko... Místa... Baška ... Zajímavosti

Češi v Bašce

  • Významný podíl na rozvoji turistického ruchu v Bašce mají Češi, kteří poprvé přijeli do Bašky už v roce 1909.
  • Ředitel pražských tiskáren Politika Emil Geistlich v roce 1911 postavil na tu dobu velmi moderní hotel přímo na pláži a současně jej u nás zdařile propagoval jako "slovanské mořské lázně".
  • Díky slovanské myšlence se také první lékařkou v Bašce stala Češka: Zdenka Čermáková.
  • Dodnes tu funguje Klub českých turistů, který během minulého století upravil a označil 16 turistických stezek v Bašce a okolí.
  • Stezky vedou na malebná místa v kopcích nad Baškou, např. : na Obzovu (569 m, nejvyšší vrch Krku), k opravenému kostelíku sv. Jiří (Sveti Jurje ), či na jiné vděčné vyhlídkové body. Značené cesty vedou i do odlehlých, téměř nedostupných zátok, které nabízejí možnost krásného koupání.

Další zajímavosti

  • Bašské údolí obklopují kopce, na kterých se pasou ovce. Pastviny člení kamenné zídky ve tvaru květu tzv. mrgari. Největší ohrady pojmou až 1500 ovcí. Každý pastevec má jednu ústřední ohradu a kolem ní menší ohrádky, které se sdružují jako okvětní lístky kolem hlavní ohrady. Podobně zařízeno to mají pouze na nedalekém ostrově Prvić, ve Walesu a na Islandu.

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Hrdlička

Naprostá spokojenost!!! Fajn lidi, prima služby, hezká pláž i pro děti, nádherné scenérie!

Karel Soucek

Krasne hory, čista voda. Hlava na hlave, najit misto s trochou prostoru je nemozne, lehatka 150kn. Vsude se kouri.

Libor Zezulka

Za mě zatím TOP lokalita v Chorvatsku. Jednak mě doslova uchvátila celková scenérie. Žádné velké hory, ale krásné kopce. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo. Prostě se koupete v moři a vidíte naproti nádherné kopce, někde s lesním porostem, někde holé, do toho výhled na ostrov Prvić. Už jenom příjezd do Bašky a průjezd skrze KRK v člověku navodí super pocity. Moře v Bašce s oceněnou cca 2 km dlouhou pláží famózní. Čisté, krásné, ani ne moc slané, takže sůl nekouše celý den na těle. Pláže oblázkové, ale po pár metrech a krocích do moře také hrubý písek. Téměř se nevíří, takže moře zůstává čisté a vidíte si i na nohy. Věc v Itálii téměř nevídaná. Co se vyžití a zázemí týče, Bašce asi nic neschází. Restaurací přehršel, úroveň gastronomie velmi dobrá. Obchody dostatečně zásobné, dále na Krku k dispozici i větší supermarkety. Hader v Bašce moc nenakoupíte, ale kdo jezdí k moři na hadry a podobné hovadiny, že? Zkrátka skvělé místo s rozumnou dojezdovou vzdáleností z Česka. Pokud jedete mimo obvyklý termín, dá se to udělat za necelých 7 hodin.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook