Baška - Historie

Živé letovisko na jihu ostrova Krk láká úchvatnými plážemi, romantickými kostelíky v okolních kopcích a také historií, kterou tu hodně psali Češi. Příjemné ubytování, sportovní možnosti i letní kulturní akce skvěle doplňují představu o ideální dovolené.

Chorvatsko... Místa... Baška ... Historie
  • Dějiny Bašky se prolínají s historií celého ostrova Krk.
  • O osídlenosti Bašky již v prehistorickém období svědčí jeskynní nálezy. Prvním doloženým kmenem, který se v Bašce usadil, byli illyrští Japodové.
  • Ve 2. století př. n. l. si místo podmanili Římané. Osada Baška na kopci nad dnešní Baškou vznikla až v 5. století.
  • První zmínka o bašském hradu pochází ze 13. století.
  • Po rozpadu Římské říše přešla do rukou Byzance, v průběhu středověku se u moci střídal mocný rod frankopanských knížat a rozpínavá Benátská republika.
  • V 18. století zde krátce vládl Napoleon, který ostrov Krk zařadil mezi své illyrské provincie. Do 1. světové války spravovali městečko Habsburkové.
  • Z mocenských peripetií během obou válek nakonec povstala komunistická republika Jugoslávie, k níž, stejně jako zbytek ostrova Krk, náležela i Baška. V roce 1993 se vlády definitivně ujímá Chorvatsko.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Karel Soucek

Krasne hory, čista voda. Hlava na hlave, najit misto s trochou prostoru je nemozne, lehatka 150kn. Vsude se kouri.

Libor Zezulka

Za mě zatím TOP lokalita v Chorvatsku. Jednak mě doslova uchvátila celková scenérie. Žádné velké hory, ale krásné kopce. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo. Prostě se koupete v moři a vidíte naproti nádherné kopce, někde s lesním porostem, někde holé, do toho výhled na ostrov Prvić. Už jenom příjezd do Bašky a průjezd skrze KRK v člověku navodí super pocity. Moře v Bašce s oceněnou cca 2 km dlouhou pláží famózní. Čisté, krásné, ani ne moc slané, takže sůl nekouše celý den na těle. Pláže oblázkové, ale po pár metrech a krocích do moře také hrubý písek. Téměř se nevíří, takže moře zůstává čisté a vidíte si i na nohy. Věc v Itálii téměř nevídaná. Co se vyžití a zázemí týče, Bašce asi nic neschází. Restaurací přehršel, úroveň gastronomie velmi dobrá. Obchody dostatečně zásobné, dále na Krku k dispozici i větší supermarkety. Hader v Bašce moc nenakoupíte, ale kdo jezdí k moři na hadry a podobné hovadiny, že? Zkrátka skvělé místo s rozumnou dojezdovou vzdáleností z Česka. Pokud jedete mimo obvyklý termín, dá se to udělat za necelých 7 hodin.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook