Nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického kraje - "lindjo"

Chorvatsko... Články ... Témata ... Nejpopulárnější…
Publikováno: 28.01.2014
28.1.2014

Dubrovník
Dubrovník, tanec Lindjo

"Lindjo", nejznámější a nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického regionu, se tančí v párech shromážděných kolem hudebníka hrajícího na doprovodný nástroj – "lijericu". "Lijerica" je třístrunný smyčcový nástroj, který pochází z východního Středomoří, z Řecka, a na přelomu 18. a 19. století se rozšířil na jižní Jadran, kde je v Dubrovníku, v kraji Konavle, na poloostrově Pelješac a na ostrovech Mljet a Lastovo stále živým hudebním nástrojem právě díky tanci "lindjo". Místo "lijerice" se v minulosti někdy používaly dudy.

"Lindjo" se tančí v rychlém, ostrém tempu. Duší tance je jeho vůdce, kterému zde říkají "kolovodja" nebo jen "vodja", který v průběhu tance rozhoduje o změně tanečních figur, určuje páry, pronáší různé vtipné průpovídky, výkřiky a veršíky, převážně dvojsmyslného zaměření, povzbuzuje ty páry, které se předhánějí v improvizacích a odvážných figurách. Tančit mohou všichni – staří, mladí, děti. Tanečníci jsou oblečeni v neobyčejně půvabné lidové kroje, patřící mezi nejkrásnější v rámci celého Chorvatska. Název lindjo je patrně lokálním označením hráče na "lijerici". Je spojen i s přezdívkou kdysi neobyčejně populárního vůdce "lindja", Nikoly Laly Lindja.

Dubrovník
Vystoupení na Dubrovnických letních hrách

Významným nositelem tradice tohoto tance je dubrovnický "Folklorní soubor Lindjo" (Folklorni ansambl Lindjo), který byl založen v roce 1964. Během padesátileté historie jím prošlo na 3 000 tanečníků a hudebníků. V jeho fundusu se nachází na 1 500 národních krojů neskutečné hodnoty, hlavně těch originálních, svědčících o bohatství zdejší kultury a folkloru. Pravidelně vystupuje na Letních dubrovnických hrách, kde se představil již 256 krát! Soubor uskutečnil na 3 500 vystoupení po celém světě a podnikl 200 propagačních turné. Řada ocenění svědčí o tom, že patří k nejlepším evropským souborům tohoto druhu.

"Lindjo", které je velmi živou součástí zdejší lidové kultury, je dosud nesmírně populární párový tradiční tanec a celá zdejší komunita je velmi zainteresovaná na tom, aby i pro mladou a nejmladší generaci zůstal živou součástí historického dědictví. Právě tato snaha přivedla příslušné instituce, soubory a spolky k pokusu o překonání Guinessova rekordu v počtu tanečníků lindja na jednom místě – dosud to bylo 250 tanečníků.

Došlo k tomu začátkem října v Dubrovníku, kdy se tu konala konference mezinárodní organizace ICCN (Síť pro spolupráci mezi městy v oblasti nehmotného kulturního dědictví, Inter-city Intangible Cultural Cooperation Network) a současně oslavy desátého výročí založení Úmluvy o zachování nehmotného kulturního dědictví (Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage), jichž se účastnili představitelé čtyřiceti měst z celého světa, chorvatský prezident Ivo Josipović, vládní činitelé, zástupci župních a lokálních orgánů. Dne 6. října ožila hlavní třída Dubrovníku, Stradun, barevností krojů, zvuky lijerice a spontánními výkřiky tanečníků, mezi nimiž nechyběli ani malé děti, a hlavně "kolovodjů". Rytmus tance strhl i starostu Dubrovníka, který se připojil k tančícím. A nadšení všech neznalo mezí, když bylo vyhlášeni, že se tance zúčastnilo 274 tanečníků, tedy o 24 víc, než kolik představoval starý rekord. K zápisu do Guinessovy knihy rekordů je tedy cesta otevřená.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat