Víte, co je "bikla"?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Víte, co je "bikla"?
Publikováno: 12.11.2010
12.11.2010


Tento "nápoj Dalmatského Záhoří" můžete v době vinobraní ochutnat v městečku Vrgorac a jeho okolí. Vrgorac se nachází na vnitrozemských svazích Biokova, 38 km jihovýchodně od Makarské. S biklou je možné se setkat i na některých jadranských ostrovech, ale pod jiným jménem.

Bikla je nápoj z mladého červeného vína a kozího mléka. Má nápadně krásnou růžovou barvu, je silný, má charakteristickou chuť a údajně povzbuzující účinky jako afrodiziakum. Alespoň ve zdejším kraji tomu pevně věří a existuje mnoho místních historek o ženách, které ve snaze zajistit si výkonnost svých mužů je neustále nutili pít co největší množství tohoto nápoje.

Je to natolik oblíbený a tradiční nápoj, že se ve Vrgorci organizuje vždy první víkend v říjnu tzv. "Biklijada", slavnost na počest "lozi i kozi", tedy vína a kozího mléka. Je to největší podzimní lidová slavnost v této lokalitě a je spojena s bohatým programem, včetně starých obyčejů. A samozřejmě s ochutnáváním a pitím bikly. Součástí je i večerní trh domácích výrobků, ochutnávky zdejších gastronomických specialit, folklorní hudební a zábavní program, včetně pěveckých skupin tzv. klap. A nechybějí tradiční sportovní soutěže.


Podle starobylého receptu má správná bikla mít sedm dílů mladého červeného vína a tři díly kozího mléka, nevařeného. Nejprve se nalije víno a pak se postupně přilévá mléko; směs se míchá dřevěnou kvedlačkou. Tento poměr vína a mléka samozřejmě není úplně závazný, může se připravovat bikla silnější i slabší, podle chuti a přání každého. Je zvykem ji pít ze dřevěných nádob. Je důležité, že suroviny na biklu jsou místního původu a mohou se používat úplně čerstvé. Okolí Vrgorce je známou vinorodou oblastí a kozy jsou zde dosud velmi oblíbeným domácím zvířetem.

Vznik bikly sahá až do dávné minulosti a pil se vždy v době, kdy byl nedostatek vína a přebytek kozího mléka. Prý ji doporučoval již Hippokrates, lékař antického Řecka a otec lékařství. Podle místních písmáků je řeč o bikle i v Homérově Iliadě. Právě nápoj z červeného vína, kozího mléka a krve měl přispět k tomu, že Achilla popadl takový vztek, že se vrátil do bitevní vřavy a rozséval mezi Trojany smrt.

Na Brači se tomuto alkoholickému nápoji říká smutica a letos v květnu se tu poprvé konala slavnost, jejímž cílem bylo oživit tento tradiční nápoj a propagovat její konzumaci. Místo kozího mléka se však používá ovčí mléko. Pod názvy sumutva, mućkalica, hmutica či hmutnica se objevuje i na ostrově Hvaru, avšak velmi zřídka.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat