Středověká rytířská hra v Barbanu v Istrii

V Barbanu, městečku v jihovýchodní části vnitrozemí Istrie, se každoročně koná tradiční soutěž jezdců na koních tzv. Závod na prstenec, který se trochu se podobá podstatně známější Sinjské alce.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Středověká rytířská…
Publikováno: 18.08.2016

V Barbanu, městečku v jihovýchodní části vnitrozemí Istrie, se každoročně koná tradiční soutěž jezdců na koních tzv. Závod na prstenec (Trka na prstenac). Trochu se podobá podstatně známější soutěži v Sinji v Dalmatském Záhoří, proslulé Sinjské alce, ale je ještě o nějaký rok starší (více informací najdete v článku: Sinjská alka, součást světového nehmotného dědictví lidstva).Místní muži na koních se v plném trysku snaží ve třech pokusech zasáhnout kopím prstenec, tedy kovový kulatý terč, který je rozdělen na středový kruh a čtyři obvodové výseče. Jezdci mají za úkol při jízdě na trati dlouhé 150 metrů zasáhnout některou z těchto částí prstence, který visí na laně nad tratí. Nejvíc bodů je za ten prostřední - tři body, za horní výseč jsou dva body, za spodní jeden bod a za oba postranní půl bodu. Kdo ve třech jízdách získá dohromady nejvíc bodů, je prohlášen vítězem, jemuž se tu říká slavodobitnik.

Soutěž se koná vždy třetí neděli v srpnu (letos 21.8.). První závod se jel již v roce 1696, ale v nové době byla soutěž obnovena až v roce 1976. Letos na jaře byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví Chorvatské republiky.

Vždy v sobotu odpoledne, den před soutěží se koná zkušební závod v civilním oblečení, v neděli pak probíhá hlavní závod již v tradičních krojích. Ten se stal v posledních letech velmi populární slavností, která v sobě spojuje rytířskou tradici a sportovního ducha. Navštěvuje ji kolem deseti tisíce návštěvníků nejen z okolí, ale i z celého Chorvatska.

Vítěz dostává jako hlavní cenu putovní štít prezidenta Chorvatské republiky, který odměnu osobně předává, a peněžitou odměnu třicet tisíc kun, ale pro vítěze má obrovskou cenu pocta, které se mu dostává od celého okolí. Na celý rok, do příštího turnaje, se stává místní hvězdou.

Samo městečko Barban stojí za návštěvu. Dodnes si uchovalo svůj atraktivní středověký vzhled s pozůstatky opevnění, pozoruhodnými paláci, domy a kostely. Toto malé městečko leží 28 km severovýchodně od Puly, na řece Raše.

Fotogalerie: tportal.hr


Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat