ostrov VRGADA

Nevelký ostrov (3,7 km2), patřící ke skupině Severodalmatských ostrovů, jihovýchodně od ostrova Pašman (mezi Pašmanem a Murterem). Má 230 obyvatel.

Chorvatsko... Místa... ostrov VRGADA

Nevelký ostrov (3,7 km2), patřící ke skupině Severodalmatských ostrovů, jihovýchodně od ostrova Pašman (mezi Pašmanem a Murterem). Má 230 obyvatel. Od města Biograd na moru je vzdálen 5,5 nám.míle. Všechny ostrůvky v jeho okruhu jsou neobydlené.

Severovýchodní část ostrova je zalesněna, v nevelkých zátokách jsou tam malé oblázkové pláže. Nejvyšší vrch je Srabljinovac (112 m). Mezi dvěma vápencovými hřbety se rozkládá úrodné polje. Jihozápadní pobřeží prudce spadá do moře, na severozápadě je větší zátoka Sveti Andrija, na jihovýchodě je největší zátoka Kranje.

Jediná osada na ostrově Vrgada je stejného jména na severovýchodě. Je malebně rozložena v zátoce Luka, kterou obklopují malé ostrůvky (některé z nich využívají zdejší zemědělci k volnému pasení ovcí). Zde je také nejvíce zeleně - borové háje. V obci se dochoval předrománsky kostelík sv. Ondřeje (Sveti Andrija)z 9. stol. Na vyvýšenině nad hřbitovem jsou zříceniny věží a zdí, pravděpodobně pozůstatky antického či pozdějšího středověkého opevnění. Osadě dominuje farní kostel sv. Trojice (Sveta Trojica) a v jeho těsném sousedství stojí nízká zvonice se dvěma zvony.

Pro hospodářství ostrova je důležitý chov ovcí, rybolov, pěstování různých plodin a na významu pomalu nabývá i cestovní ruch. Turisty přitahují zdejší pěkné pláže, čisté moře a nedotčená příroda. Ostrov navštěvují také vyznavači vodních sportů.

Možnost ubytování v soukromí.

Ostrov Vrgada má lodní spojení s Biogradem n.m. a s obcí Pakoštane.


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook