Betina

Betina je proslulé středisko tradiční stavby lodí ze dřeva. První loděnice tu byly již před 270 lety. Zdejší marina si získala oblibu jako východisko plavby na Kornatské ostrovy.

Chorvatsko... Místa... Betina
Plánek:   ostrov Murter (20 kB)

Betina je velká vesnice (813 obyv.) a přístav na severovýchodní straně ostrova Murter, 6 km od obce a letoviska Tisno, kde se nachází most spojující ostrov s pevninou. Obec leží při hlavní silnici ostrova.

Betina je proslulé středisko tradiční stavby lodí ze dřeva. První loděnice tu byly již před 270 lety. Dodnes je tu v provozu loděnice specializovaná na stavbu a opravy dřevěných lodí a několik malých dílen. Zdejší tradici prezentuje "Muzeum betinské stavby dřevěných lodí" (Muzej betinske drvene brodogradnje), otevřené v roce 2015. Nachází se nedaleko nově upraveného náměstí (Trg od mora) u přístavu.

Betina
Betina

Betina je převážně zaměřena na zemědělství (ovoce, vinná réva, olivovníky, ovce), na rybolov a poslední době se rozvíjí i cestovní ruch. Obyvatelstvo vozí v létě část ovcí na pastvu na Kornatské ostrovy, kde jsou pozemky v majetku zemědělců z Betiny a z jiných míst na Murteru.

V zátoce Zdrače je jachtařský přístav Marina Betina, v sousední obci Murter je další, Marina Hramina.

Ubytování

Ubytování v soukromí a v nedalekých kempech. Kemp Slanica leží v zátoce Slanica v blízkosti obce Murter (na západním pobřeží) - 3 km. Kempy Kosirina a Plitka Vala se nacházejí ve střední části ostrova, Kosirina na západním pobřeží, Plitka Vala na východním pobřeží (cca 5 km).

Kempy:
Kosirina
Plitka Vala
Slanica

Vaše hodnocení místa

121 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Ostrov Muster mohu všem doporučit,krásné pláže, kavárny ,místo i příroda

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook