Měna

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. Oficiální kurz pro prodej kun:

Chorvatsko... Chorvatsko ... Měna

Kurz Chorvatské národní banky pro prodej kun (HRK) za Kč a EUR k 31. 8. 2020: 1 kuna (HRK) = 3,476 Kč, 1 EUR = 7,543 HRK (Hrvatska narodna banka - HNB).

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun. Přehled platných bankovek a mincí je uveden na stránkách Chorvatské národní banky (Hrvatska narodna banka - HNB).

Chorvatsku měnu lze koupit v českých bankách a některé nabízejí v sezóně výhodnější podmínky (aktualita z 30.6.2010: V České spořitelně můžete nakoupit kuny a další cizí měnu bez poplatku).

Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Je třeba pamatovat na to, že čím víc směn valut se provádí, tím více se zaplatí na směnárenských poplatcích.

Cizí měnu lze směnit v bankách, směnárnách, na poštách, ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. Provize se činí 1 - 4 %. Nejvyšší provizi si účtují hotelové směnárny. U bank je směna nejvýhodnější.

Pracovní doba bank je většinou od 8.00 do 19.00 hod., v sobotu od 8 do 12.00 hod., v neděli mají zavřeno.

Stejně jako v České republice nebo jinde v zahraničí je i v Chorvatsku nejvýhodnější a nejpohodlnější platit platebními či kreditními kartami. Nejobvyklejší jsou v Chorvatsku tyto karty: Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Všechny obchody, restaurace, hotely, turistické kanceláře, benzínové pumpy a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem přijímaných karet. Obchody či provozovny většinou přijímají jen tzv. embossované karty (ty s plasticky vyraženým jménem a číslem). Elektronickými platebními kartami lze platit jen ve velkých obchodech či supermarketech a vybírat hotovost v bankomatech.

Peněžní bankomaty k vybírání hotovosti jsou ve všech městech a větších rekreačních střediscích. Pro výběry hotovosti jsou nejvýhodnější bankomaty mateřské finanční skupiny, např. klienti České spořitelny platí menší poplatek za výběr z bankomatů skupiny Erste (viz aktualita: Česká spořitelna snížila poplatek za výběr z bankomatů Erste Group), v Chorvatsku tedy u Erste Bank Hrvatska (logo je podobné). Z velkých bankovních skupin v Chorvatsku dále funguje Uni Credit (Zagrebačka banka), Société Générale (Splitska banka) a Raiffeisen Bank (Raiffeisenbank Austria). Informace lze najít na stránkách finančních ústavů, případně i přehled bankomatů v Chorvatsku.

Nejoblíbenější lokality