Měna

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. Oficiální kurz pro prodej kun:

Chorvatsko... Chorvatsko ... Měna
aktualizace: 25.05.2022

Kurz Chorvatské národní banky pro prodej kun (HRK) za Kč a EUR k 25. 5. 2022: 1 kuna (HRK) = 3,260 Kč, 1 EUR = 7,550 HRK (Hrvatska narodna banka - HNB).

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun. Přehled platných bankovek a mincí je uveden na stránkách Chorvatské národní banky (Hrvatska narodna banka - HNB).

Chorvatsku měnu lze koupit v českých bankách a některé nabízejí v sezóně výhodnější podmínky (bez poplatku).

Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Je třeba pamatovat na to, že čím víc směn valut se provádí, tím více se zaplatí na směnárenských poplatcích.

Cizí měnu lze směnit v bankách, směnárnách, na poštách, ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. Provize se činí 1 - 4 %. Nejvyšší provizi si účtují hotelové směnárny. U bank je směna nejvýhodnější.

Pracovní doba bank je většinou od 8.00 do 19.00 hod., většinou s polední přestávkou, v sobotu od 8 do 12.00 hod., v neděli mají zavřeno.

Stejně jako v České republice nebo jinde v zahraničí je i v Chorvatsku nejvýhodnější a nejpohodlnější platit platebními či kreditními kartami. Nejobvyklejší jsou v Chorvatsku tyto karty: Eurocard/Mastercard, Visa, Diners Club, American Express. Všechny obchody, restaurace, hotely, turistické kanceláře, benzínové pumpy, půjčovny a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem přijímaných karet.

Počítejte s tím, že v malých obchodech, provozovnách, kavárnách, barech, na tržištích platební karty nepřijímají. Také spropitné není možno přidat k platbě kartou. Dává se vždy v hotovosti.

V Chorvatsku, jako členské zemi Evropské unie, mohou obchody, restaurace, bary, hotely a další provozovny přijímat eura, ale kurz bude často o něco méně výhodný.

Peněžní bankomaty k vybírání hotovosti jsou ve všech městech a větších rekreačních střediscích. Pro výběry hotovosti jsou nejvýhodnější bankomaty mateřské finanční skupiny, např. klienti České spořitelny platí menší poplatek za výběr z bankomatů skupiny Erste, v Chorvatsku tedy u Erste Bank Hrvatska (logo je podobné). Z velkých bankovních skupin v Chorvatsku dále funguje Uni Credit (Zagrebačka banka), Société Générale (Splitska banka) a Raiffeisen Bank (Raiffeisenbank Austria). Informace lze najít na stránkách finančních ústavů, případně i přehled bankomatů v Chorvatsku.

Při výběru z bankomatu si dejte pozor na službu DCC (Dynamic Currency Conversion), která znamená, že hned v okamžiku platby nebo výběru z bankomatu se částka přepočte na koruny. Za to však zaplatíte v podobě méně výhodného kurzu. Máte možnost tuto službu odmítnout a nechat si vybíraný obnos zúčtovat posléze svou bankou podle jejího kurzovního lístku.

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Chorvatský parlament v pátek 20. května 2022 schválil zákon o přijetí eura jako zákonného platidla. Očekává se, že jednotná evropská měna začne v Chorvatsku platit od 1. ledna 2023. Proto turistům doporučujeme, aby při letošní dovolené utratili všechny kuny, které si vyměnili nebo mají doma z předchozích dovolených.

Nejoblíbenější lokality