Trstenik

Trstenik je malá obec, přístav a letovisko, které proslavilo především víno dingač a pěkné pláže. Malebné místo pod strmými svahy obklopují vinicemi a borové lesy

Chorvatsko... Místa... Trstenik

Obec a přístav v centrální části jižního pobřeží poloostrova Pelješac,24 km jihovýchodně od Orebiče. Je to středisko vinohradnictví (pěstuje se především odrůda plavac mali - proslulé víno dingač), rybolovu a jednoduchých rekreačních sportů. Trstenik je přístupný z hlavní pelješacké silnice vedoucí vysoko nad pobřežím, návaznou silniční spojkou. Kotviště pro jachty.

Trstenik vznikl jako přístav pro přepravu vína, které bylo ze strmých svahů sváženo na oslech. Odtud se víno vyváželo do Dubrovníku, Splitu a také až do Itálie. Když byl vybudován tunel Dingač z jižního pobřeží do obce Potomje, jeho význam klesl. Tunel slouží vinařům k přepravě hroznů ke zpracování ve vinařských družstvech i turistům k přístupu do osady Borak a okolí.

Nad Trstenikem se tyčí kopec Ćućin (616 m), kde žijí mufloni a divoká prasata (lze získat povolení k lovu). Také se tu nachází archeologické naleziště v jeskyni Prnčeva špilja. Nálezy dokazují, že byl zdejší kraj osídlen již v době kamenné.

Sezónní trajektová linka na ostrov Mljet, do přístavu Polače již není v provozu. K přepravě na ostrov Mlejt slouží přístav Prapratno u Stonu.

Trstenik
Trstenik

Ubytování

Trstenik nabízí ubytování v kempu a v soukromí.

Související články

Možnosti výletů v západní části poloostrova Pelješac
Tip na výlet z Trpanje - Divna a Duba
Ston - město soli
Hradby města Stonu jsou zpřístupněny turistům
Chov ústřic v Malostonském zálivu
Jedinečný běžecký závod na stonských hradbách - "Ston Wall Marathon"

Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook