Jedinečný běžecký závod na stonských hradbách - "Ston Wall Marathon"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jedinečný běžecký…
Publikováno: 15.09.2015
Ston
Ston

Ston je městečko v jižní Dalmácii, které leží na úzké šiji spojující pevninu s poloostrovem Pelješac. necelých 60 km severně od Dubrovníku. Do povědomí turistů se dostalo svou unikátní soustavou mohutného, pozdně středověkého opevnění (Hradby města Stonu jsou zpřístupněny turistům), vybudovaného Dubrovnickou republikou na ochranu zdejších salin (viz článek: Ston - město soli).

A právě po stonských hradbách je závod pojmenován - "Ston Wall Marathon". Jsou nejnáročnějším úsekem závodu, který závodník absolvuje hned na samém začátku závodu.

Ston
Ston, stonské hradby

Na výběr jsou tři trasy: klasická maratonská trasa dlouhá 42 km, kratší trasa dlouhá 15 km a krátká dlouhá pouze 4 km. Všechny mají start a cíl ve Stonu. Maratonská trasa vede po silnici do Malého Stonu, odtud po hradbách zpět do Stonu, pak podél jižního pobřeží Stonského zálivu k jihovýchodu do osady Broce, zátok Kobaš a Pržina. Stejnou cestou se vrací do Stonu, kde má cíl patnáctikilometrová varianta. Maratonci běží dál, zamíří k severozápadu na pobřeží Malostonského zálivu, do osad Hodilje, Luka a Duba Stonska, odkud se vrací zpět do Stonu.

I když je "Ston Wall Marathon" mladým (letos se běží osmý ročník) a co do počtu závodníků malým závodem (přihlášeno je 150 běžců, z toho 53 na maratonský běh), je mimořádný jedinečnými přírodními a historickými lokalitami, jimiž vede. Ať už to jsou nedotčené pobřežní partie s nádhernými výhledy na moře, saliny, kde se těžila sůl již ve 14. století, nebo stonské hradby – památka nominovaná na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Ston
Ston, stonské hradby

Závod se koná v sobotu 20. září. Jeho organizátorem je Sdružení "Perly Chorvatska" (Biseri Hrvatske). Veškeré informace o přihlášení, zápisném, trase apod. získáte na stránkách Ston Wall Marathon: www.ston-wall-marathon.com


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat