Mali Ston

Malá obec na severním pobřeží poloostrova Pelješac je proslulé nejen chovem ústřic a slávek, které tu pak zdejší restaurace skvěle připravují, ale i mohutným středověkým opevněním, které se táhne až do sousedního Stonu.

Chorvatsko... Místa... Mali Ston

Nevelká obec a přístav v Malostonském zálivu (Malostonski zaljev), v těsné blízkosti městečka Ston (1,5 km). Má 225 obyvatel. Leží na pobřeží a na úpatí kopce Bartolomija. V chráněném zálivu mohou kotvit nevelké jachty.

Mali Ston

V mělkém zdejším zálivu a v blízké zátoce Bistrina je jedna z největších chovných stanic ústřic a slávek na východním pobřeží Jadranu, ve zdejších četných restauracích a konobách je možno prakticky kdykoli ochutnat tyto plody moře, naprosto čerstvé.

Mali Ston pochází ze 14. stol. a byl vybudován Dubrovnickou republikou jako součást mohutného systému opevnění města Stonu, který byl hraničním městem republiky ze severu, a jeho salin. Tvořily jej původně bloky domů ve třech ulicích. Dominantu tvořila soustava hradeb a pevností.

Za války začátkem 90. let 20. stol. byla obec ze 70 % vypálena a zničena v bojích se Srby a Černohorci, kteří usilovali proniknout tudy na poloostrov Pelješac a zmocnit se odtud Jiho- a Středodalmatských ostrovů (podle srbského plánu mělo severní křídlo Srbů postupovat od Maslenického mostu a od Zadaru ke Splitu a zde se právě spojit s jižním křídlem od poloostrova Pelješac - Chorvatům mělo zbýt pouze pobřeží od horského hřebenu Velebit k severu a Istrie). Právě v Malém Stonu se Chorvatům podařilo útok odrazit, zabránit tak obsazení poloostrova a ostrovů a rozbít tím celý srbský plán. Dnes je obec nově vybudována, veškeré stopy po válečných událostech byly odstraněny.

Ubytování

Nový luxusní hotel v místě, možnost ubytování v soukromí. V zátoce Prapratna kemp, jeden z nejlepších v kraji, zde i možnost ubytování v soukromí.

Hotely:
Ostrea

Kempy:
Prapratno


Související články

Ston - město soli
Sůl, jeden z významných zdrojů bohatství Dubrovnické republiky
Hradby města Stonu jsou zpřístupněny turistům
Jedinečný běžecký závod na stonských hradbách - "Ston Wall Marathon"
Možnosti výletů v západní části poloostrova Pelješac
Chov ústřic v Malostonském zálivu
Tip na výlet z Trpanje - Divna a Duba

Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook