Výrazné omezení individuálního potápění v Chorvatsku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výrazné omezení…
Publikováno: 14.03.2003
14.3.2003

Od února letošního roku platí v Chorvatsku nový Předpis o podvodních činnostech (Pravilnik o obavljanju podvodnih aktivnosti). Proti tomuto předpisu se zvedla v Chorvatsku vlna nespokojenosti ze strany potápěčů, které sjednocuje Chorvatský potápěčský svaz (Hrvatski ronilački savez).

Důvodem je zejména neskutečně vysoký poplatek, který potápěč bude muset zaplatit za povolení k individuálnímu potápění, a to 2400 kun za rok(!!!). Tento poplatek se bude platit správě přístavu (lučka kapetanija). I nadále se bude platit 100 kun za vydání potápěčského průkazu (Ronilačka iskaznica) Chorvatskému potápěčskému svazu. Vysoké jsou i pokuty všeho druhu.

Tento předpis znamená de facto konec individuálního potápění v Chorvatsku. Bude možné se potápět jen organizovaně, pod "stálým dozorem pověřené odborné osoby" (vedoucího potápění s kvalifikací R***) z potápěčského centra nebo potápěčského sdružení (organizátora potápění).

Důvodem pro toto drastické zdražení má být omezení "nebezpečného" individuálního potápění a umožnění pouze "bezpečného" potápění pod odborným vedením. Individuální potápěči se prý dopouštějí také poškozování a rabování podmořského světa.

Znění celého předpisu v češtině je možno najít na www.stranypotapecske.cz.

Mnoho informací je na chorvatských stránkách Chorvatského potápěčského svazu www.diving-hrs.hr, kde jsou uvedeny rozhořčené reakce jednotlivých svazů i jednotlivců, dopisy na odpovědné instituce a podrobně rozebrány chyby a možné důsledky těchto změn.


Mohlo by vás zajímat