Jeskynní park Grabovača v Lice lze navštívit až do konce listopadu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jeskynní park…
Publikováno: 22.09.2015

Jeskyní park Grabovača (Pećinski park Grabovača) se nachází v hornaté krajině Liky u městečka Perušić, mezi Lickou náhorní plošinou a Perušićským poljem. Leží v nadmořské výšce přibližně 700 m, v bezprostřední blízkosti řeky Liky.

Tento malebný kraj, jemuž dominují zalesněné kopce Šutića vrh (787 m) a Grabovača (770 m), je proslulý nedotčenou přírodou, velkým množstvím krasových a speleologických objektů.

V jeskynním parku Grabovača se nachází přibližně čtvrtina všech chráněných speleologických jevů na celém chorvatském území. Jsou to především tři jeskyně, které jsou od roku 1964 prohlášeny geomorfologickými přírodními památkami: Samograd, Medina a Amidžina špilja. Součástí parku jsou i další tři jeskyně (Tabakuša, Mala a Velika Kozarica) a propast Slipica. V blízkosti se nachází devatenáct dalších speleologických objektů (včetně ledových jeskyní), z nichž mnohé zatím nebyly úplně prozkoumány.

Pro turistické prohlídky je zpřístupněna pouze jeskyně Samograd. K návštěvě ostatních je třeba povolení Ministerstva kultury a správy parku. Samograd je největší speleologický objekt parku a současně i nejpřitažlivější. Pohodlný vstup do jeskyně se nachází na východním svahu kopce Grabovača ve výšce 675 m n. m. Je dlouhá 345 m, má čtyři větší síně a chodby vysoké od čtyř do třiceti metrů. Vyznačuje se bohatou krápníkovou výzdobou. Bezpečný pohyb po jeskyni umožňují vybudované chodníky, kamenné schody a samozřejmě elektrické osvětlení.

Územím parku vede naučná stezka "Clověk a kras" (Čovjek i krš), jejíž informační tabule seznamují návštěvníky s přírodovědnými, historickými a kulturními zajímavostmi okolí. Součástí stezky je kromě jeskyní i vyhlídka s odpočívadlem, odkud se otevírá krásný výhled na Gospić, pohoří Velebit a kaňon řeky Liky.

Návštěva jeskynního parku může osvěžující zastávkou při cestě po dálnici A1 Záhřeb – Split, ze které se odbočuje v exitu Perušić. Je vzdálen jen 2,5 km od centra města Perušić, 14 km severně od města Gospić.

Jeskyně Samograd je pro návštěvníky otevřena od jara do podzimu, od 1. dubna do 30. listopadu. V letních měsících (od června do srpna) je otevírací doba od 19 hod., mimo sezónu od 9 do 16 hod. Prohlídky probíhají vždy v 9.30, 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30 hod.

Vstupné pro dospělé činí 45 kun a pro děti od 5 do 18 let 35 kun. Děti do 5 let mají vstup zdarma. Skupiny nad 10 osob mohou získat slevu.

Informace: Jeskyní park Grabovača (Pećinski park Grabovača): www.pp-grabovaca.hr


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat