Hydroplány létají do dalších destinací na pobřeží a ostrovech

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Hydroplány létají…
Publikováno: 16.04.2015

Firma European Coastal Airlines (ECA) je chorvatský letecký dopravce, který svými hydroplány (hidroavioni) spojuje města na jadranském pobřeží a hlavní město Záhřeb s místy na několika jadranských ostrovech. Předpokládá, že v letošním roce přepraví 220 tisíc cestujících. Kupodivu jsou nejčastějšími pasažéry domácí cestující, pro které je tento způsob přepravy ve srovnání s dosavadními možnostmi (lodí, trajektem či katamaránem) velmi rychlý a pohodlný a relativně levný. Z cizinců mají největší zájem Němci.

Hydroplány jsou letadla uzpůsobená k přistávání a startování na vodní hladině. Společnost ECA používá obojživelná letadla, tzv. amfibie, tedy taková, která mohou startovat i přistávat jak ze země, tak z vody, konkrétně typy DeHavilland Twin Otter 6-300 s kapacitou 19 cestujících a Grumman G-21 Goose. Má zatím tři hydroplány, ale do začátku letní sezóny bude mít k dispozici další čtyři. Jsou vybavená tak, že mohou létat i za zhoršených povětrnostních podmínek.

Jelsa
Jelsa

Společnost ECA, za níž stojí silný, především německý kapitál, byla založena již v roce 2000, ale teprve v loňském roce se jí podařilo zahájit svou leteckou přepravní činnost. V srpnu vzlétly první hydroplány ze základny na pobřeží blízko splitského letiště (Resnik) na třináctiminutový let do Jelsy na Hvaru (podrobněji v článku: Od května budou létat hydroplány na dalmatské ostrovy). Na podzim přibyla linka ze Záhřebu na ostrov Ráb. A pro letošní rok se nabídka této přepravy značně rozšíří. V dubnu byla zavedena linka z Puly do Rijeky a Splitu, dále z Rijeky do Rábu. V letní sezóně se plánuje nové spojení ze základny u letoviska Novalja na ostrově Pagu hned do několika míst na dalších ostrovech i na pevnině (do Záhřebu, Splitu, Zadaru, Puly a Rijeky, ale pravděpodobně i do italské Ancony). V Šibeniku má být vybudována základna pro přistávání hydroplánů v areálu mariny D-Marin Mandalina. V pozitivních jednáních jsou i další destinace, např. Dubrovník, ostrovy Cres, Lošinj, Korčula a Lastovo.

V nedávno zveřejněném ceníku jsou zvýhodněny objednávky předem, kdy lze získat slevu až 20 procent. Levnější jsou také zpáteční letenky. Let hydroplánem ze Splitu (Resniku) do Jelsy stojí v základní ceně 222 kun na osobu (dítě od 2 do 12 let platí polovinu, děti do 2 let zdarma), ze Splitu do Puly 399 kun na osobu, z Rijeky do Puly 199 kun, z Rijeky na Ráb 99 kun, z Rábu do Záhřebu 349 kun a ze Záhřebu na Ráb 499 kun. Z Rijeky do Puly trvá let 17 minut, z Rijeky na Ráb 13 minut a z Rábu do Záhřebu 37 minut.

Investiční náklady na nákup hydroplánů a na vybudování základen (přístavišť) jsou značné – firma ECA dosud investovala 15 milionů eur a plánuje vynaložit dalších 20 milionů eur. Velký zájem o tento rychlý a pohodlný transfer do přímořské destinace, který přitom je cenově přijatelný, vytváří reálné předpoklady pro další rozvoj této přepravy.

Informace: European Coastal Airlines: www.ec-air.eu.

Zdroj informací:


Diskuze k článku

Ivan Petroušek
Ivan Petroušek
30.09.2018 09:14:02

Dobrý den,prosím o laskavou informaci na web kameru hydroplánové základny na moři u letiště Zračna Luka Split,ul.Divulje a totéž na web kameru v trajektovém přístavu ve Splitu,jezdíme na ostrov Čiovo 2x ročně a návštěva na těchto základnách pomocí web kamer je vhodnou atrakcí i potom z domova. Děkuji,Ivan.

Mohlo by vás zajímat