Od května budou létat hydroplány na dalmatské ostrovy

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Od května budou…
Publikováno: 27.03.2014
Kaštely
Obec Kaštely

Projekt, který již tři roky plánuje a pokouší se realizovat německá společnost "European Coastal Airlines" (ECA), bude mít, pokud se uskuteční v plné šíři, obrovský vliv jak na cestovní ruch na Jadranu, tak na vyřešení základních problémů života jadranských ostrovanů. Bude znamenat, že i z nejvzdálenějšího obydleného ostrova, Lastova, lze cestu tam i zpět na pevninu uskutečnit bez problémů v průběhu jediného dne.

Podle posledních zpráv se první lety uskuteční v květnu ze základny v Resniku u Splitu (v západní části obce Kaštely, až téměř u Trogiru), a to na ostrovy Hvar, Korčula a do města Zadaru. Mezi splitským letištěm a základnou hydroplánů v Resniku bude bezplatně jezdit autobus společnosti ECA. Lety by v průměru neměly trvat déle než 10 až 25 minut. Plánuje se v sezóně několik spojů denně do každé destinace.

Společnost ECA původně plánovala vybudovat základnu přímo ve splitském přístavu, ale kvůli příliš velkému provozu ve splitské zátoce nedostala od splitské přístavní správy povolení. Ze stejného důvodu byla zamítnuta i lokalita Matejuška na začátku západního pobřeží. Ani další lokalita - přístaviště Spinut v severním části Splitu nebyla kvůli blízkosti vojenské námořní základny Lora a loděnicím možná. Společnost se nakonec musela spokojit s nabídnutou lokalitou mimo Split – v Resniku.

Korčula
Korčula na stejnojmenném ostrově

Letenka z Resniku do Hvaru má stát 39 eur. Zpočátku bude možno využít zaváděcí ceny 19,90 eur.

Podle harmonogramu by měly následovat lety z Resniku a Dubrovníku na další středodalmatské a jihodalmatské ostrovy a v další etapě se k nim mají připojit i lety ze Zadaru, Šibeniku, Rijeky a Puly na okolní ostrovy. Počítá se i se zavedením letů ze Záhřebu přímo na ostrovy. V budoucnosti jsou plánovány lety hydroplány z Itálie a sousedních států na jadranské ostrovy.

Spojení budou obstarávat obojživelná letadla, tzv. amfibie, tedy taková, která mohou startovat i přistávat jak ze země, tak z vody, konkrétně typy DeHavilland Twin Otter DHC-6 s kapacitou 19 cestujících a Grumman G-21 Goose.

Společnost European Coastal Airlines hodlá během následujících tří let investovat do rozvoje základen pro hydroplány 40 milionů eur. Letos má postavit základny ve Splitu (Resniku), Dubrovníku, Zadaru, Korčule, Hvaru, Visu, na Lastovu a v přístavu Vela Luka na Korčule. V příštím roce mají přijít na řadu základny v Rijece, Pule, Šibeniku, Malém Lošinji a Rábu.

Hvar
Hvar na stejnojmenném ostrově

Projekt německé společnosti má velkou podporu chorvatského ministerstva dopravy, které tyto přepravní množnosti vítá i vzhledem k účasti těchto hydroplánů na záchranné službě, případně zásobování, hlídkování na ochranu moře a při dalších akcích. Především vítá hydroplány jako jeden z příspěvků k řešení problému spojení pevniny s ostrovy. Projekt podporuje i německá strana, osobně i kancléřka Angela Merkelová při jednání s vládou Chorvatské republiky. Ze strany chorvatský úřadů je jako velmi pozitivně přijímáno zvýšení zaměstnanosti jak ve městech na pobřeží, tak i na ostrovech.

Webová prezentace společnosti European Coastal Airlines: www.ec-air.eu.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat