Konečně se mohou turisté projít po hradbách Diokleciánova paláce

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Konečně se mohou…
Publikováno: 23.12.2014
Split
Split

Split se konečně dočkal realizace projektu, který jej obohatí o skutečnou turistickou atrakci – vyhlídkovou cestu po severních hradbách Diokleciánova paláce, památky zapsané do seznamu kulturního dědictví světa organizace UNESCO. Jedná se o část hradeb nad Zlatou bránou (Zlatna vrata), v jejíž blízkosti stojí velká socha biskupa Řehoře Ninského (Grgur Ninski) od Ivana Meštroviće. Město Split do obnovy vyhlídkové cesty investovalo před dva miliony kun.

Přestože se tento záměr starý již padesát let, došlo k jeho uskutečňování až nyní. A tak letos v prosinci veškeré práce skončily a minulý týden mohli první zájemci vidět historické centrum Splitu z neobvyklé perspektivy. Zpřístupněná vyhlídková cesta je dlouhá 170 metrů a otevírá se z ní pohled z výšky 15 metrů na staré, poměrně velmi dobře dochované staré jádro Splitu, na úzké kamenné uličky a náměstí jako dlaň, historické honosné panské goticko-renesanční domy, starobylá obydlí těch chudých, terasy, kde se od nepaměti suší prádlo, na každodenní život v těchto historických kulisách. Z výšky lze vidět obří sochu Grgura Ninského, která je v současné době prochází obnovou a je zahalena lešením (termín dokončení je v dubnu příštího roku).

Split
Split, severní hradby Diokleciánova
paláce

Vrcholová část severních hradeb Diokleciánova paláce byla do současné podoby upravena v 16. století za účelem obrany města. Obyvatelé přilehlých domů je využívali jako prostor k věšení prádla, grilování, posezení i odkládání všemožného materiálu. Byly plné nejrůznějšího odpadu a různých přístaveb, rostly tam náletové dřeviny a plevel. Sanace hradeb a přilehlých míst nebyla samozřejmě jednoduchá. Byly po očištěné náležitě stavebně ošetřeny, vybudován chodník, bezpečnostní zábradlí, osvětlení a podobně. Bylo třeba nově zajistit i byty v přilehlých domech proti případnému pronikání vlhkosti i dalším eventuálním negativním vlivům po zpřístupnění stezky. K těm patří například odhlučnění a zabezpečení klidu místních obyvatel tak, aby nebyli návštěvníky stezky v žádném směru rušeni.

Vyhlídková cesta po hradbách byla zpřístupněna od 16. a 20. prosince zdarma, ale jen ohlášeným zájemcům. Od začátku ledna 2015 bude volně přístupná. Správce cesty, Muzeum města Splitu, předpokládá, že vstupné nebude vyšší než 40 kun.

Split
Split, východní hradby se Stříbrnou bránou

Na hradby se vystupuje severozápadní věží na rohu Bosenské ulice (Bosanska ulica), která je nejzachovalejší věží antického opevnění Diokleciánova paláce. Nyní v jejích prostorách sídlí Středomořské centrum stavitelského dědictví (Mediteranski centar za graditeljsko naslijedje).

V další etapě začnou práce zpřístupnění východních hradeb. Vycházková cesta od severozápadní k jihovýchodní věži by pak měřila 370 metrů). Nebude to však dříve než za několik let.

Fotogalerie: Portal - Pogledaj.to.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat