Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo otevře v červnu, ale bude se platit

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Tunel "Sveti Ilija"…
Publikováno: 25.03.2013

Letos v červnu má být konečně uveden do provozu tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo, který spojí makarské přímoří s dalmatským vnitrozemím za pohořím Biokovo (Imotska krajina), tedy dálnici Záhřeb - Split - Ploče s Jadranskou magistrálou. Svou délkou 4 249 metrů to bude čtvrtý nejdelší tunel v Chorvatsku (po dálničních tunelech Mala Kapela, Sveti Rok a silničním tunelu Učka).

Motoristy však nepotěší zpráva, že společnost Hrvatske autoceste (HAC) chce kvůli vysokým provozním nákladům průjezd tunelem zpoplatnit. Mělo by se jednat o poplatek 20 kun v jednom směru. Návrh již schválilo Ministerstvo moře, dopravy a infrastuktury a ještě se čeká na souhlas vlády Chorvatské republiky.

Tunel se začal budovat v roce 2008, ale finanční a majetkoprávní důvody stavbu vlastního tunelu i přístupových cestu značně zpomalily. Je nazván podle stejnojmenné hory v pohoří Biokovo (Sv. Ilija - 1 642 m), v jehož masívu je proražen. Drží i chorvatský primát ve výšce nadloží, která tu představuje více než 1 300 metrů. Šířka tunelu činí 11 metrů a vozovka s dvěma jízdními pruhy bude široká 7,7 metru. Na jižní, přímořské straně ústí u Bastu nad letoviskem Baška Voda, na vnitrozemské, severní straně u osady Rastovac u Zagvozdu.

Z exitu Zagvozd na dálnici A1 povede nová přístupová silnice k severnímu portálu tunelu. Přístupová silnice od jižního portálu se napojí mimoúrovňovou křižovatkou u letoviska Baško Polje na Jadranskou magistrálu (D8).

Více informací včetně obrázků a mapek: Časopis Gradjevinar - Tunel Sveti Ilija kroz Biokovo

Promajna
Letovisko Promajna, staveniště tunelu Sveti Ilija
je vidět vzadu na úpatí skal (r. 2008)

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat