Punat ve znamení oliv

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Punat ve znamení…
Publikováno: 26.09.2012
Punat
Punat

Městečko Punat na jižním pobřeží kvarnerského ostrova Krku organizuje vždy začátkem podzimu jednu ze svých nejoblíbenějších tradičních akcí – "Dny oliv" (Dani maslina). Letos se konají již posedmnácté, a to od 28. září do 7. října. Tato gastronomická slavnost propaguje pěstování oliv v Punatu, jejich sběr a olivový olej jako atraktivní turistický produkt. Na pěstování oliv se místní soustředili před dvaceti lety, kdy obnovili zpustlé olivové háje a založili řadu nových, takže dnes je punatský olivový olej svou kvalitou známý i v zahraničí. Dny oliv představují populární turistickou nabídku prezentující olivy v celé šíři jejich gastronomických a kulinářských možností.

Punat v době slavností nabízí různé výstavy, prodej výrobků z oliv a olivového oleje, jejich degustaci, gastronomické přehlídky, dílny a odborné přednášky pro pěstitele oliv a výrobce olivového oleje, ale organizuje pro zájemci – amatéry i účast na sběru oliv a případně i na jejich zpracování. Celá obec žije v těchto dnech olivami, v hotelech, restauracích a konobách Punatu se připravují pokrmy jen na bázi oliv a olivového oleje. Samozřejmě se Punat při této příležitosti prezentuje i bohatým doprovodným zábavním programem, který si získává oblibu u stále širšího okruhu návštěvníků.

Punat je v součástné době živé a populární letovisko s doboru nabídkou ubytovacích, gastronomických, sporotovních a zábavních možností. Leží 8 km, jihovýchodně od hlavního střediska ostrova, města Krku, známého svými četnými kulturně historických památkami. I sama obec Punat má v tomto směru co nabídnout. Hlavním magnetem je blízký zalesněný ostrůvek Košljun v přilehlé Punatské zátoce (Puntarska draga), na němž stojí benediktinský klášter ze 12. století, později několikrát stavebně upravovaný. Může se pochlubit četnými uměleckými díly a bohatou sbírkou plastik, obrazů, hlaholských rukopisů a dalších uměleckých předmětů. Punat se stal i významným jachtařským střediskem na severním Jadranu. Jeho jachtařský přístav „Marina Punat“ patří k nejlépe vybaveným a největším na východním pobřeží Jadranu.

Zdroj informací a podrobný program slavností:

  • Turistické sdružení obce Punat (Turistička zajednica općine Punat):
    www.tzpunat.hr

Mohlo by vás zajímat