Závody tradičních lodí na řece Neretvě - Neretvanský maraton 2012

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Závody tradičních…
Publikováno: 09.08.2012
9.8.2012

Neretva
Delta Neretvy

"Neretvanský maratón" (Maraton ladja) je jeden z nejznámějších a nejatraktivnějších závodů na celém pobřeží Jadranu. Za 14 let své existence si získal velkou popularitu nejen v deltě řeky Neretvy, ale i v celém Chorvatsku, což dokládá loňská účast více než 60 000 diváků, přímé televizní přenosy, reportáže i články celostátních deníků. Význam akce podtrhuje i každoroční patronát prezidenta Chorvatské republiky.

Závod se jezdí na plavidlech zvaných ladja, což jsou tradiční dřevěné lodě, které jsou odpradávna nejužívanějším plavidlem zdejších obyvatel delty Neretvy. Co znamená pro Benátčany gondola, to samé představuje pro místní "ladja". Posádku každé lodi tvoří 10 veslařů, jeden bubeník a kormidelník. Původně se závodu účastnily týmy z měst a osad delty Neretvy, ale postupně se začaly přidávat posádky z dalších krajů Chorvatska a sousedních zemí. Letos jich bude opět přes třicet - podle pravidel pouze amatéři.

Trasa závodu o délce 22 580 metrů vede z Metkoviće do Ploče. Právě do místa startu a cíle se soustřeďuje nejvíce diváků a fanoušků, kteří bouřlivě povzbuzují své týmy.

Vítězové získávají velký putovní štít historického chorvatského knížete Domagoje, medaile a peněžitou odměnu.

Závod se každoročně koná druhou sobotu v srpnu. Letošní 15. ročník Neretvanského maratonu startuje 11. srpna v 17 hodin.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat